Komputery

Niezawodna wentylacja w komputerach przemysłowych

Nowoczesne komputery przemysłowe to urządzenia, które bardzo często pracują 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Aby poszczególne podzespoły mogły spełniać swoje zadania niezbędna jest oczywiście porządna wentylacja. W halach produkcyjnych lub magazynowych bardzo często panują niskie temperatury, dlatego też tym bardziej bez porządnej wentylacji się nie obejdzie.

Dlaczego wentylacja odgrywa tak ważną rolę?

Jeżeli dojdzie do przegrzania podzespołów, to niestety komputer przemysłowy może odmówić działania. Problemem są nie tylko zbyt wysokie albo za niskie temperatury. Przy produkcji niektórych artykułów może pojawić się także duże zapylenie, dlatego też komputer przemysłowy musi spełniać odpowiednie normy.

W przemyśle farmaceutycznym i spożywczym dodatkowo wymagane jest zachowanie bardzo wysokich norm czystości, dlatego też komputery przemysłowe bardzo często są poddawane czyszczeniu wodą i specjalnymi środkami chemicznymi.

Nawet bardzo krótki przestój linii produkcyjnej może generować duże straty. Między innymi dlatego też dobry komputer przemysłowy powinien charakteryzować się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, zapylenie, wibracje i niskie/wysokie temperatury.

Jak chłodzi się komputery przemysłowe?

Jeżeli tradycyjne wentylatory nie są w stanie efektywnie obniżyć temperaturę komputerów przemysłowych, to korzysta się oczywiście z bardziej zaawansowanych rozwiązań. Najprostszym z nich jest oczywiście zwiększenie liczby pracujących wentylatorów. W wielu urządzeniach można nie tylko dodać nowe wentylatory, ale również zwiększyć średnicę starych lub podkręcić ich prędkość obrotową. Wadą tego rozwiązania jest to, że znacząco obniża się żywotność wentylatorów.

Jeżeli zwykłe wentylatory to za mało, to można skorzystać z pomocy specjalnych systemów, które są bardzo zbliżone do popularnych klimatyzatorów. Bardzo ciekawy efekt przynosi zwiększenie łącznej powierzchni radiatorów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest odprowadzać ciepło z komputerów przemysłowych.

Najbardziej wymagające osoby mogą postawić na profesjonalne systemy chłodzenia cieczą, które wykorzystują wodę lodową. Niestety jest to najdroższe i najbardziej kłopotliwe rozwiązanie. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby korzystać zawsze z porządnych zasilaczy, które oferują stabilne napięcie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Powiązane wpisy

Tworzenie opisów produktów

Redakcja

Zalety korzystania z systemu Sage Symfonia

Redakcja

Dlaczego warto wybrać solidworks electrical?

Redakcja