Usługi

Jak wykorzystywać dane osobowe?

Często mówimy o danych osobowych, ale czy wiemy, jak ważne są one w dzisiejszych czasach? To właśnie dzięki nim reklamy pasują do naszych zainteresowań, a banki udzielają nam kredytów. Jednak, czy faktycznie chcemy, żeby nasi danymi były wykorzystywane w ten sposób? Artykuł ten ma na celu przedstawić, jakie są zastosowania danych osobowych zwykłych i wrażliwych oraz jakie są korzyści i zagrożenia z tym związane.

Co to są dane osobowe? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Dane osobowe to informacje, które dotyczą konkretnej osoby i pozwalają na jej identyfikację. Zaliczają się do nich między innymi imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dowodu osobistego, a także informacje o rodzinie, zatrudnieniu, zdrowiu czy preferencjach. Dane te pozyskiwane są przez instytucje publiczne, firmy czy organizacje, które na różne sposoby je wykorzystują.

W era internetu i rozwoju technologii ochrona danych osobowych jest bardzo ważna, a nieświadome ich udostępnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Firmy i organizacje mają obowiązek przestrzegania przepisów dotyczących prywatności, a ich naruszenie grozi wysokimi karami. Dlatego przede wszystkim należy uważnie zapoznawać się z regulacjami dotyczącymi możliwości pozyskiwania i przetwarzania danych osobowych, a także wybierać zaufane podmioty, które mają odpowiednie zabezpieczenia i gwaranty prywatności.

Słowo o danych osobowych zwykłych i wrażliwych

W dobie coraz większych możliwości technologicznych, każdy z nas zostawia po sobie mnóstwo śladów w sieci. Wypełniamy formularze, zakładamy konta, logujemy się na różnych stronach – i tak zostawiamy swoje dane osobowe zwykłe. Jednak w niektórych przypadkach podczas wypełniania formularzy możemy zostać zapytani o dane osobowe wrażliwe – takie jak liczby PESEL, informacje o naszym zdrowiu czy orientacja seksualna. Co wtedy z naszymi danymi?

Zacznijmy od tego, czym są dane osobowe zwykłe. Zwykłymi danymi osobowymi są informacje, które mogą pozwolić na zidentyfikowanie konkretnej osoby – takie jak imię, nazwisko czy adres zamieszkania. W przypadku tego typu danych stosuje się ochronę przewidzianą w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych (RODO). Zwróćmy jednak uwagę, że zwykłe dane osobowe często pojawiają się w połączeniu z danymi, które już są uznawane za wrażliwe.

Powiązane wpisy

Podstawowe elementy elektroniczne – gdzie są wykorzystywane?

Redakcja

Jak uczynić szkolenia RODO online ciekawszymi i interaktywnymi?Jak uczynić szkolenia RODO online ciekawszymi i interaktywnymi?

Redakcja

Jak technika druku sublimacyjnego rewolucjonizuje projektowanie tkanin

Redakcja