Maszyny i urządzenia

Lakiery zabezpieczające do płytek elektronicznych

Płytki elektroniczne są podstawą działania większości nowoczesnych sprzętów. To dzięki nim możliwe jest umieszczenie skomplikowanych systemów w dziecięcych zabawkach, komputerach lub w sprzęcie RTV. Ważnym elementem przy tworzeniu płytek jest odpowiednie ich zabezpieczenie.

Do czego służą płytki elektroniczne?

Płyta PCB, czyli płytka drukowana to jeden z podstawowych elementów wykorzystywanych przy produkcji sprzętów elektronicznych. Na płytkach tworzony jest układ elektroniczny złożony z różnych diod, miedzianych ścieżek i padów. Wszystko musi być tak zaprojektowane w taki sposób, aby mieściło się w obrębie płyty. Wielkość płytek drukowanych zależy od ilości umieszczanych na niej części oraz od jej końcowego przeznaczenia. Do mówiącej lalki wystarczy mała płytka natomiast płyta PCB wykorzystywana w laptopie musi być odpowiednio większa. Płytki różnią się od siebie ilością zastosowanych warstw. Dostępne są płyty drukowane jednostronne oraz dwustronne. Ważna jest jakość materiałów wykorzystywana do produkcji płytki w tym również lakieru do płytek elektronicznych, który ma przede wszystkim chronić wszystkie elementy przed uszkodzeniem.

Ochrona płytki drukowanej

Płytki montowane są we wszystkich urządzeniach elektrycznych również takich, które na stałe przebywają w skrajnych warunkach atmosferycznych. Dlatego używane są lakiery do płytek elektroniczych, które mają zagwarantować pełne zabezpieczenie jej wszystkich elementów. Nie może dojść do sytuacji, w której jakaś część ulega na przykład korozji lub roztopieniu. Do płytki nie może mieć dostępu kurz i inne zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na wadliwą działalność wrażliwych elementów płyty drukowanej.

Rodzaje lakierów do płytek PCB

Lakiery do płytek drukowanych https://www.blelektronik.com.pl/produkty/lakiery-do-plytek-elektroniczych/akrylowe/ mają za zadanie przede wszystkim szczelnie je chronić. Lakiery mogą wystąpić pod postacią wygodnego sprayu, którym pokrywa się całą powierzchnię płyty. Dostępne są także lakiery nakładane pędzelkiem. Cienki pędzelek pozwala na dotarcie do wszystkich szczelin między poszczególnymi elementami. Rodzaj lakieru trzeba wybierać z myślą o stworzeniu jak najlepszej i szczelnej warstwy ochronnej. Lakiery mogą występować w kilku podstawowych kolorach, które dają ciekawy efekt wizualny.

Powiązane wpisy

Jak odbywa się mapowanie procesów?

Redakcja

Uprawnienia energetyczne G2

Redakcja

Zakładanie szwalni

Redakcja