Usługi

Wydajność i dotacje fotowoltaiki

Wysokość dotacji oraz koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Fotowoltaika dla firm jest wspierana przez różne programy finansowe, które mają za zadanie rozpowszechnić alternatywne źródła energii odnawialnej, a także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Czynniki wpływające na wydajność instalacji fotowoltaicznej

Jako, że słońce jest niezbędnym elementem powodującym generację prądu przez panele fotowoltaiczne, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które zwiększą bądź zmniejszą wydajność działania tych urządzeń.

Nachylenie dachu to jeden z czynników, który wydatnie wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Koszt instalacji będzie się różnił dla dachów płaskich, delikatnie pochylonych czy silnie pochylonych.

Czynnikiem, który znacząco wpływa na uzysk energii instalacji fotowoltaicznej, jest kierunek nachylenia dachu. W przypadku dachów skierowanych w kierunku północnym, instalacja fotowoltaiczna okazuje się być nieopłacalna.

Dodatkowo wpływ zacienienia odbija się negatywnie na wydajności urządzeń do przechwytywania energii słonecznej. Im większe zacienienie, tym mniejsza wydajność, należy więc zadbać o maksymalne nasłonecznienie powierzchni na której zamontowane mają zostać panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika firmy powinna opierać się na skutecznie zamontowanych panelach, które będą się charakteryzowały maksymalną wydajnością w poborze energii słonecznej.

Dotacje dla instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika dla firm dotacje rządowe to szansa dla małych i dużych przedsiębiorstw na korzystanie z alternatywnego źródła energii bez ponoszenia ogromnych kosztów instalacyjnych.

Program Czyste powietrze opiera się na dotacjach rządowych w formie kredytu bądź pożyczki, których maksymalny okres trwania to 15 lat. W ramach tego programu pokrywane jest 100% kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Oprocentowanie takiego kredytu wynosi nie więcej niż 2%. Dzięki niemu fotowoltaika firmy może natychmiast zostać wprowadzona w życie.

Program ten ma na celu walkę z zanieczyszczeniami powietrza powstałymi wskutek konwencjonalnego pobierania energii elektrycznej z elektrowni węglowych.

Oprócz dotacji rządowych istnieje bardzo wiele dofinansowań regionalnych, które oferowane są przez organizacje wojewódzkie. Wspierają one w znacznym stopniu odnawialne i alternatywne źródła energii.

Niezależnie od programu, aby uzyskać dofinansowanie, należy wziąć udział w naborze mającym na celu wybranie osób bądź firm, które otrzymają odpowiednie dofinansowanie.

Powiązane wpisy

Słońce w służbie Twojego domu: Tajniki domowej fotowoltaiki

Redakcja

Autobusy na gaz – przyszłość transportu?

Redakcja

Zalety przekształcania spółek

Redakcja