Usługi

Zasady działania wyświetlaczy LCD

Wyświetlacze LCD cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób nie ma zielonego pojęcia jak one tak naprawdę działają. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Charakterystyka wyświetlaczy LCD

Nowoczesne matryce wykorzystywane w wyświetlaczach LCD oparte są przede wszystkim na ciekłych kryształach, które charakteryzują się nematyczną strukturą. Mowa tutaj o strukturze, która wyróżnia się sztywnymi nitkami, które są w stanie w dowolnym momencie zmienić swoje dotychczasowe położenie. Nitki te zmieniają się oczywiście pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. To właśnie w ten prosty sposób dochodzi do efektu polaryzacji światłą.

Wyświetlacz LCD najwyższej jakości powstał po zastosowaniu zaawansowanej technologii TFT. Jest to bardzo wszechstronna technika, która wykorzystywana jest przez wielu producentów w różnych branżach. W dużej mierze to właśnie dzięki tej niesamowitej technologii możliwe jest błyskawiczne łączenie obrazu i znaczne opóźnienie rozładowania ładunków kondensatora.

Wyświetlacz LCD, który wykorzystuje technikę TFT potocznie nazywany jest wyświetlaczem aktywnym. W urządzeniach tych obraz wyróżnia się bardzo wysokim kontrastem. W modelach tych nie występuje także efekt migotania.

O czym należy pamiętać?

Nowoczesne wyświetlacze LCD jak powszechnie wiadomo same w sobie nie są źródłami światła. Między innymi dlatego też na czytelność wyświetlaczy duży wpływ ma jego oświetlenie. We wskaźnikach refleksyjnych LCD ogromną rolę odgrywa zewnętrzne oświetlenie, a we wskaźnikach transmisyjnych LCD kluczową rolę odgrywa z kolei wewnętrzne oświetlenie.

Największą wadą ciekłokrystalicznych wskaźników jest konieczność stosowania zasilania napięciem przemiennym. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niezbędne jest zastosowanie rozbudowanych układów elektronicznych.

Jedną z kluczowych zalet nowoczesnych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych jest także ich niewielki pobór mocy. Ma to bardzo duże znaczenie przede wszystkim w przypadku urządzeń mobilnych, które w dzisiejszych czasach cieszą się dużym zainteresowaniem. Wyświetlacz LCD wykorzystywany jest nie tylko w telefonach komórkowych, ale również w kalkulatorach albo nowoczesnych zegarkach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Powiązane wpisy

Zastosowanie klejów termoprzewodzących

Redakcja

System mocowania paneli fotowoltaicznych przy dachach płaskich

Redakcja

Dlaczego warto uczyć swoich pracowników języka angielskiego?

Redakcja