Oprogramowanie

Oprogramowanie dla firm – gdzie kupić?

Niezależnie od branży współcześnie wszyscy przedsiębiorcy korzystają z wysokiej jakości elektroniki oraz z profesjonalnego oprogramowania komputerowego. Są to niezbędne elementy wyposażenia przedsiębiorstwa, które wpływają bezpośrednio zarówno na efektywność firmy, jak i na ilość pozyskanych klientów. Czy dystrybutor elektroniki to dobry partner do zakupu oprogramowania?

Różne źródła oprogramowania

Aktualnie każdy przedsiębiorca może nabyć oprogramowanie, które ma na celu poprawę funkcjonowania firmy w trzech różnych źródłach. Zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt może być zakupione w sklepie detalicznym lub bezpośrednio u producenta.

Trzecim rozwiązaniem jest oferta, którą ma oficjalny dystrybutor oprogramowania. Zakup w każdym z tych miejsc wiąże się zarówno z korzyściami, jak i konsekwencjami. Które miejsce zakupu będzie najlepsze dla naszego przedsiębiorstwa?

Kupno bezpośrednio z półki

Oczywiście najprostszym sposobem na zakup zarówno elektroniki, jak i odpowiedniego oprogramowania jest zrobienie tego bezpośrednio w sklepie. Może to być zarówno wyspecjalizowany sklep komputerowy, jak i zwyczajny hipermarket. Niemniej jednak w takiej sytuacji uzyskamy jedynie wyrób gotowy. Jak wygląda dystrybucja oprogramowania przez zwykły sklep? Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

W takiej sytuacji nie będzie możliwości dostosowania standardowej wersji do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Ponadto należy pamiętać, że tego typu oprogramowanie będzie bezpośrednio połączone z nośnikiem. W praktyce oznacza to konieczność opłacenia VAT. Innymi słowy uzyskamy jedynie prawo do użytkowania sprzętu ale nie uzyskamy własności oprogramowania.

Oficjalny dystrybutor oprogramowania

Dystrybucja oprogramowania może być specjalizacją przedsiębiorstwa. Tego typu firmy najczęściej zajmują się również instalacją programów oraz świadczą dodatkowy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny dla oprogramowania. Warto również mieć na uwadze, że część dystrybutorów posiada uprawnienia do udzielenia tak zwanej sublicencji.

Dzięki temu prostemu rozwiązaniu przedsiębiorca może uzyskać wpływ na warunki zawartej umowy licencyjnej. Poprzez tego rodzaju rozwiązania uzyskamy dokument określający zasady odpowiedzialności między innymi za poniesione szkody w związku z użytkowaniem oprogramowania czy też ze względu na jego niedziałanie.

Kupno u producenta

Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli zdecydujemy się na bezpośrednią współpracę z producentem. Ponadto w takiej sytuacji uzyskamy możliwość zastosowania większych zmian w umowie licencyjnej.

Powiązane wpisy

Symfonia Sage

Redakcja

Program do zarządzania firmą skrojony na miarę – czy to możliwe?

Redakcja

Korzyści z wdrożenia oprogramowania ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw

Redakcja