Oprogramowanie

Leasing sprzętu komputerowego – jak o niego wnioskować?

Jeszcze kilka lat temu gdy słyszeliśmy słowo “leasing” myśleliśmy tylko o samochodach czy innych pojazdach. Ostatnio jednak coraz popularniejszym rozwiązaniem jest leasing oprogramowania bądź sprzętu komputerowego. Ten sposób finansowania pozwoli firmie zaoszczędzić i korzystać z potrzebnej technologii. Leasing sprzętu komputerowego – jak o niego wnioskować?

Leasing finansowy a operacyjny – czym się różnią?

Warto wiedzieć czym różnią się od siebie dwa typy leasingu – finansowy i operacyjny. Pomoże to nam w podjęciu lepszej decyzji dla naszego przedsiębiorstwa. Leasing operacyjny to typ leasingu, gdzie leasingowany sprzęt komputerowy (bądź inny przedmiot) pozostaje własnością firmy leasingowej. Zachodzi więc konieczność amortyzacji. Podatek VAT jest wliczony w raty, które są regularnie (zwykle co miesiąc) spłacane przez leasingobiorcę. Na koszt uzyskania przychodów składają się kwota rat netto, opłata wstępna za leasing, opłaty manipulacyjne i prowizje oraz koszt użytkowania sprzętu.

Leasing finansowy zakłada przekazanie leasingobiorcy prawa do użytkowania określonych składników majątku trwałego (albo prawa do użytkowania oraz pobierania pożytków). Do kosztów uzyskania przychodów korzystający może więc zaliczyć tylko i wyłącznie część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT należy zapłacić w całości, z góry, już przy pierwszej racie – zaraz po tym, jak odbierzemy przedmiot. Leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu po spłaceniu ostatniej raty.

Leasing sprzętu komputerowego – na czym polega? Jak o niego wnioskować?

O leasing oprogramowania czy sprzętu komputerowego możemy złożyć wniosek, tak naprawdę, już na samym początku prowadzenia naszej działalności gospodarczej. Musimy wypełnić odpowiedni wniosek, dołączyć niezbędne dokumenty związane z naszym przedsiębiorstwem i jego sytuacją finansową. Następnie podpisujemy umowę określającą, ile będzie trwał leasing, jak i co ile będzie wyglądało spłacenie rat.

To, czy leasing sprzętu komputerowego się opłaca zależy głównie od tego, ile tego sprzętu potrzebujemy i jaki będzie cel jego użytkowania. Jeśli potrzebny nam jest jeden laptop, którego będziemy używać do pracy, leasing może się nie opłacać – lepiej będzie go kupić i nie płacić ewentualnych odsetek. Jeśli potrzebujemy jednak dużej ilości sprzętu i nie stać nas na jego zakup, można przemyśleć leasing.

Powiązane wpisy

Jak zająć się wirtualnym call center?

Redakcja

Elektronika to potęga

Redakcja

System wspomagający koordynację przedsiębiorstwa

Redakcja