Usługi

Praca home office – wady i zalety pracy zdalnej

Praca home office stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna. W internecie można znaleźć coraz więcej ogłoszeń, które oferują pracę zdalną. Ale czym właściwie jest praca zdalna? Jakie są jej wady i zalety?

Co to jest praca zdalna?

Praca home office, zdalna, telepraca lub e-praca – z takimi pojęciami można się zetknąć w internecie. Każde z tych pojęć oznacza to samo. Jest to praca, którą wykonuje się z domu.

Aby wykonywać pracę home office należy przede wszystkim posiadać odpowiednie miejsce w domu, aby móc pracować w ciszy i skupieniu. Jest to oczywiście praca przy komputerze, dlatego należy posiadać porządnej jakości laptop. Istotną kwestią jest także dobre łącze internetowe. Bardzo ważne jest to, aby laptop posiadał wbudowaną kamerkę internetową, gdyż bardzo często pracownik zdalny uczestniczy w telekonferencjach.

Zalety pracy home office

Praca zdalna jest przede wszystkim wygodna. Nie trzeba tracić zbędnego czasu na przygotowanie do wyjścia do pracy. Jest to także oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba dojeżdżać do miejsca pracy i nie traci się pieniędzy na benzynę lub bilet autobusowy.

Praca home office to praca, którą można wykonywać w dowolnym czasie. Może to być późny wieczór lub noc, wczesny poranek, niedziela i święta. Najważniejsze jest to, aby praca została wykonana w zaplanowanym czasie. Pracując z domu można w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę, wypić kawę, zjeść posiłek. Więcej czasu zostaje dla najbliższych i dla siebie.

Jakie wady ma praca zdalna?

Oczywiście praca z domu to nie tylko same zalety. Istnieje też kilka minusów. Jednym z nich jest to, że jest to praca nie dla każdego. Są osoby, które muszą mieć kontrolę nad sobą podczas wykonywania obowiązków. W przeciwnym wypadku nie skupią się i nie zmotywują do działania. Osoba pracująca w systemie home office musi być skrupulatna, posiadać umiejętność samodzielnej organizacji pracy i przede wszystkim mocno zmotywowana do działania.

Pracując z domu bardzo często inni domownicy rozpraszają. Zwłaszcza małe dzieci nie rozumieją, że ktoś siedząc przy komputerze musi się skupić. Kolejnym minusem jest to, że nie ma się kontaktu ze współpracownikami. Należy także bardzo starannie zaaranżować swoje stanowisko pracy. Musi to być wydzielone, stałe miejsce, które jest wygodne i posiada odpowiednie warunki do pracy.

Powiązane wpisy

Upadłość: Jak osiągnąć swój cel?

Redakcja

Odkryj magiczną moc codziennych sytuacji – jak doskonalić język w pracy i życiu prywatnym

Redakcja

Dom opieki w Mazowieckiem – dla kogo takie rozwiązanie jest najlepsze?

Redakcja