Maszyny i urządzenia

Nowoczesna elektronika

Prognozy naukowców wskazują, że przyszłość przemysłu tkwi w automatyzacji i przyspieszeniu produkcji. Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku, niezbędna jest więc inwestycja w nowoczesną elektronikę, taką jak optyczne czujniki widełkowe. Jeśli jesteś zainteresowany wspomnianymi urządzeniami, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Rodzaje czujników optycznych

W przemyśle występuje kilka podstawowych typów czujników optycznych, służących rejestracji położenia produktu na taśmie produkcyjnej. Zastosowane mogą być one do wykrywania etykiet lub znaczników produktu, co następnie umożliwia dalszą obróbkę rozpoznanego obiektu.

Czujniki dzielą się na rejestratory kontrastu, czujniki luminescencji oraz czujniki widełkowe. Te ostatnie są ulepszoną wersją poprzednich, umożliwiającą precyzyjną pracę na różnych powierzchniach materiału i przy wielu prędkościach. Klasyczne czujniki widełkowe mają oczywiście swoje ograniczenia, nie mogą bowiem pracować na produktach przezroczystych, ale w porównaniu do poprzedników ich możliwości są dużo większe. Wdrażana jest też seria czujników UF, mająca możliwość wykrywania wszystkich rodzajów tworzyw bez względu na przezroczystość czy metalizację kolorów.

Czujniki widełkowe – szczegóły techniczne

Czujniki posiadają zharmonizowaną konstrukcję opartą na dwóch głównych osiach. W jednej obudowie zawierają zarówno nadajnik jak i odbiornik co usprawnia pracę detekcji oraz pozwala ułatwić montaż. Wiele technicznych aspektów omawianych czujników zależy od konkretnego modelu oraz typu.

Przykładowo czujniki przeznaczone do mniej wymagających zadań bliskiego kontaktu z produktem mają mniejszą moc promienia rejestracji i zasięg około 7-10 milimetrów. Natomiast czujniki widełkowe o dalszym zasięgu przeznaczone są do bardziej skomplikowanych ciągów produkcyjnych i mają zasięg nawet 30 milimetrów. Takie czujniki charakteryzują się błyskawicznym czasem odpowiedzi: 90-110 μs oraz światła pracujące w podczerwieni. Poszczególne modele różnią się także typem kabla, jakim są zasilane oraz rodzajem wyjścia cyfrowego.

Czujniki optyczne – ceny na polskim rynku

Ceny czujników widełkowych znacznie się różnią. Czujniki z małym zasięgiem (10 milimetrów) i słabszej jakości wyjściem cyfrowym to koszt około 50 złotych. Czujniki o zasięgu15 milimetrów kosztują zaś już ponad 70 złotych i można liczyć w ich przypadku na lepszą jakość wyjścia cyfrowego. Najdroższe są czujniki o 300 milimetrach zasięgu, ich cena przekracza 200 złotych. Rynek czujników widełkowych jest bardzo rozwojowy, najprawdopodobniej już w przyszłym roku można się spodziewać w sprzedaży ich kolejnych, ulepszonych modeli.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Powiązane wpisy

Zalety stosowania wyświetlaczy LCD

Redakcja

Laserowe czyszczenie różnego rodzaju powierzchni

Redakcja

Pojemnik IBC. Co warto o nim wiedzieć?

Redakcja