Maszyny i urządzenia

Akumulatorki NiCd i ich przemysłowe właściwości

W dzisiejszych czasach rola akumulatorków niklowo – kadmowych znacznie spadła. Mimo tego, wciąż wiele firm decyduje się na ich produkcję, gdyż stosuje się je wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z relatywnie dużymi obciążeniami.

Gdzie można spotkać NiCd?

Pojemne akumulatorki niklowo kadmowe wciąż można spotkać w sprzęcie przemysłowym. Dzięki nim można zasilić wiertarko – wkrętarki, małe odkurzacze, a także wiele innych, podobnych urządzeń. Mało tego, nic nie wskazuje na to, by ten trend się zmienił, gdyż do takich zastosowań ogniwa te nadają się doskonale.

Na ich korzyść przemawia m.in. niska cena pojedynczego ogniwa, która przedkłada się na łączny koszt całego sprzętu użytkowego. Korzyścią jest też niewielki rozmiar całego układu, dzięki czemu można go z łatwością zaimplementować nawet do niewielkiego sprzętu przemysłowego i remontowego.

Korzystne właściwości NiCd

Okazuje się też, że nowoczesne Akumulatorki niklowo kadmowe mają wiele innych, ciekawych właściwości. Mogą one pracować w środowisku o temperaturze od -20 do nawet +50 stopni Celsjusza, przy czym ich pojemność nadal jest bardzo duża. Na uwagę zasługuje również ich odporność na działanie wysokich temperatur, a zwłaszcza na zjawisko starzenia.

Co ważne, nowoczesne układy NiCd są też odporne na niewłaściwe użytkowanie elektryczne. Efekt pamięci jest w nich praktycznie wyeliminowany, co było możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu zupełnie nowego typu ładowarek. Na uwagę zasługuje również fakt, że mogą one być używane nawet przez kilkanaście lat.

Niebezpieczne warunki

Co ciekawe, akumulatory niklowo kadmowe są nadal wykorzystywane wszędzie tam, gdzie panują skrajne warunki eksploatacyjne. Co więcej, stosuje się je również w miejscach narażonych na eksplozje i inne, niebezpieczne czynniki, które w przypadku nowszych ogniw mogłyby doprowadzić do ich zniszczenia.

Podsumowując, akumulatorki NiCd wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością w zastosowaniach przemysłowych. Co ważne, nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Powiązane wpisy

Języki programowania robotów przemysłowych

Redakcja

Technologia e-ink w wyświetlaczach

Redakcja

Czy ktoś Cię podgląda? Jak wykryć urządzenia szpiegujące?

Redakcja