Maszyny i urządzenia

Laserowe czyszczenie różnego rodzaju powierzchni

Laser jest urządzeniem wszechstronnym. Stosuje się go szeroko w kosmetyce, ale także w przemyśle ciężkim i sektorze prywatnym. W ostatnim czasie popularność zyskuje czyszczenie laserowe. Na czym ono polega? Kiedy warto skorzystać z takiej opcji?

Laser do usuwania zabrudzeń z różnych powierzchni

Przy użyciu wiązki promieniowania laserowego można w ciągu paru chwil pozbyć się bardzo trudnych do usunięcia innymi metodami zanieczyszczeń. Dzięki regulacji parametrów można dostosować natężenie energii do rodzaju zabrudzenia lub powierzchni.

Podczas procesu usuwania zanieczyszczeń cząsteczki przechodzą ze stanu stałego w stan gazowy. Przy całym procesie pomijany jest stan ciekły, dzięki czemu nie trzeba się obawiać o uszkodzenie czy zniszczenie czyszczonych przedmiotów.

Kiedy stosuje się czyszczenie laserowe?

Laserem można usunąć zanieczyszczenia z różnych powierzchni, w tym z cegły i kamienia, metalu, a także drewna. Z uwagi na dużą skuteczność i bezdotykowy proces czyszczenia stosuje się tę metodę podczas odrestaurowania zabytków i delikatnych przedmiotów.

Laserowe czyszczenie stosowane jest w przemyśle budowlanym do renowacji narzędzi, a także podczas spawania. Przy użyciu lasera bez problemu usuwane są wżery i rdza, a także tlenki czy stare źle położone powłoki.

Jakie korzyści niesie laserowe czyszczenie?

Metoda czyszczenia laserowego jest niezwykle skuteczna, a dodatkowo bezinwazyjna. Bez problemu można usunąć stare zanieczyszczenia z różnego rodzaju powierzchni bez obaw, że zostaną one zniszczone lub uszkodzone.

Wszechstronność zastosowania sprawia, że stosuje się tę metodę w różnych gałęziach przemysłu. Czyszczeni jest bardzo precyzyjne, a dzięki możliwości ustawienia parametrów można ten proces powtarzać w innym czasie na różnych przedmiotach. Podczas laserowego czyszczenia nie są używane trujące substancje czy materiały ścierne, dzięki temu jest to proces bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Powiązane wpisy

Technologia e-ink w wyświetlaczach

Redakcja

Elektroniczny papier – jak działa i jakie zalety oferuje?

Redakcja

Co najczęściej psuje się w elektronice?

Redakcja