Usługi

Jakie wyróżnia się kategorie piktogramów ewakuacyjnych?

Zgodnie z przepisami polskimi w obiektach użyteczności publicznej muszą znajdować się odpowiednie znaki BHP. Są wśród nich między innymi piktogramy ewakuacyjne. Można poznać je po biało-zielonym kolorze, kształcie kwadratowym lub prostokątnym. Umieszcza się je głównie przy wyjściach i drogach ewakuacyjnych, aby ułatwić opuszczenie budynku.

Jaki można spotkać piktogram ewakuacyjny?

Wygląd piktogramów ewakuacyjnych został ujednolicony, ma międzynarodowy charakter. Ułatwia to wobec tego poruszanie się po budynkach. Nie trzeba znać danego języka, aby wiedzieć, co oznacza konkretny znak. Wyróżnia się wiele kategorii piktogramów ewakuacyjnych. Najczęściej wskazują na wyjście i drzwi. Jeśli ktoś będzie za nimi podążać, to znajdzie szybko bezpieczny kierunek ucieczki z zagrożonego obiektu. Na piktogramach widnieją często obrazy dotyczące uciekającego człowieka.

Na znaku może być informacja, że do ucieczki konieczne jest użycie drabiny lub okna. W innej kategorii znajdują się piktogramy ewakuacyjne z miejscami zbiórki po opuszczeniu obiektu. Są także znaki kierunku i znaki drogi ewakuacyjnej. Piktogramy wskazują na rozmaite przeszkody w otoczeniu, które blokują drogę do wyjścia. Mogą wskazywać przykładowo na progi, obniżone stropy i strome schody. Są również znaki ratunkowe, które dotyczą przykładowo miejsca apteczki pierwszej pomocy, sprzętu medycznego, wody pitnej.

Piktogram ewakuacyjny z opisem

Piktogramy ewakuacyjne mogą zawierać różne opisy. W ten sposób zdecydowanie łatwiej jest zinterpretować ich znaczenie. Niekoniecznie napisy są w języku polskim. Jako że piktogramy ewakuacyjne zostały ujednolicone i mają charakter międzynarodowy, to często stosuje się ogólnoświatowy język angielski.

Najczęściej stosowanymi tabliczkami BHP są znaki drogie ewakuacyjnej, piktogramy wejścia ewakuacyjnego, znaki wyjścia ewakuacyjnego, znaki kierunki drogi ewakuacyjnej, znaki kierunki do wyjścia drogi ewakuacyjnej. Z punktu widzenia osoby, której życie jest zagrożone, kluczową kwestią staje się jak najszybsze i bezpieczne opuszczenie budynku. W tym celu najwięcej powinno być piktogramów wskazujących na drogę ewakuacyjną.

Powiązane wpisy

System mocowania paneli fotowoltaicznych przy dachach płaskich

Redakcja

Słońce w służbie Twojego domu: Tajniki domowej fotowoltaiki

Redakcja

Zastosowanie klejów termoprzewodzących

Redakcja