Usługi

Autobusy na gaz – przyszłość transportu?

Nie da się ukryć, że nasze środowisko naturalne wymaga coraz większej troski. Transport spalinowy, pomimo stosowanych filtrów, dokonuje nadal wielu spustoszeń. Nic zatem dziwnego, że producenci środków transportu sięgają po nowsze, ekologiczne w zamyśle rozwiązania. Na rynku pojawiły się autobusy na sprzedaż napędzane gazem. Jaka jest ich przyszłość?

Gazowe autobusy na sprzedaż

Kiedy tylko pojawiła się okazja sprowadzenia do Polski autobusów napędzanych gazem ziemnym (CNG) przy jednoczesnym wsparciu takiego transferu środkami z budżetu Unii Europejskiej, samorządy zaczęły chętnie sięgać po to rozwiązanie. Zaczęto sprowadzać takie tabory z zagranicy.

Wkrótce firma Autosan zaczęła wdrażać technologię produkcji takich autobusów na rynku polskim. Pomogło zniesienie akcyzy na gaz ziemny używany do tego celu. Nie brakowało na rynku gazowych autobusów na sprzedaż.

Czy to tylko greenwashing?

Od czasu, gdy w komunikacji miejskiej pojawiły się autobusy oznakowane napisami “jestem ekologiczny – CNG”, rozpętała się burzliwa dyskusja na temat autentycznych przesłanek takiego rozwiązania. Zadawano pytania, czy autobusy napędzane skompresowanym gazem ziemnym są faktycznie sposobem na radzenie sobie ze smogiem. Wielu podnosiło, że to tylko zwykły “greenwashing”, czyli swoiste “zielone mydlenie oczu”, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

Wszystko wskazuje na to, że CNG może być rozwiązaniem profitowym ze względów ekonomicznych, lecz mniej ma wspólnego z prawdziwą troską o środowisko naturalne. Gaz ziemny jest przecież paliwem kopalnym, emitującym do atmosfery dużą ilość metanu. Mimo to z pewnością jest dobrą alternatywą dla diesla. Pytanie, na jak długo…

Co w perspektywie?

W perspektywie sytuacja rysuje się jednak niejasno. Choć nadal wskazuje się na emisyjność dwutlenku węgla o 20% niższą w porównaniu z silnikami dieslowymi, to wymagania nałożone przez Unię Europejską determinują bardziej stanowcze posunięcia.

Wydaje się, że aby osiągnąć poziom niskiej emisyjności (wręcz zerowej) trzeba będzie zrezygnować z czasem z gazu na rzecz jeszcze bardziej ekologicznej energii elektrycznej.

Powiązane wpisy

Prawidłowe zapakowanie przesyłki

Redakcja

Rodzaje prac wykończeniowych

Redakcja

W czym pomoże program do fakturowania?

Redakcja