Maszyny i urządzenia

Roboty społeczne. Z sukcesem naśladujemy naturę

Dziś słowo robot kojarzy się fabryką i linia produkcyjną, gdzie każdy jest odpowiedzialny za swoją część procesu montażu. W laboratoriach naukowych powstaje nowa generacja robotów przemysłowych. Są to roboty montażowe, które mogą tworzyć małe projekty samodzielnie lub wspólnie, tworząc coś na większą skalę. Programowanie robotów przemysłowych w takim wydaniu to nie lada wyzwanie.

Fundamenty idei

Ideą pomysłu jest to, że zamiast produkować komponenty w oddzielnych lokalizacjach i wysyłać je do innej fabryki w celu ostatecznego montażu, wszystko można zbudować w jednym miejscu za pomocą małych autonomicznych robotów. Mogą one znaleźć zastosowanie w przemyśle lotniczym, inżynierii drogowo-mostowej, a nawet w tradycyjnym budownictwie, gdzie mogą wznosić całe budynki od podstaw.Programowanie robotów przemysłowych dając poszczególnym jednostkom autonomię, osadza je w grupie narzucając konieczność realizacji wspólnego planu, jak to się odbywa u owadów tworzących kolonie.

Mini roboty w kosmosie

Ziści się wizja pisarzy science fiction i mini roboty być może w niedługiej już przyszłości skolonizują dla nas kosmos. Równolegle prowadzony jest projekt użycia małych jednostek automatycznych do budowy bazy na księżycu.

Budowa robotów mrówek

Programowanie robotów przemysłowych typu społecznego wymusza zmiany w budowie algorytmu kontroli nad projektem. Roboty mają kształt samobieżnych jednostek w kształcie przegubowego ramienia z manipulatorami na obu końcach, które w zależności od potrzeb mogą być dostosowane do profilu wykonywanych czynności. Obraz projektu jest przedstawiony jako ażurowa konstrukcja z węzłami kratownicy, które mają odniesienie do obrazu komputerowego przedstawionego na ekranie monitora. Każdy z węzłów może być odzwierciedleniem wybranego piksela. W ten sposób mogą powstawać elementy i różnym zagęszczeniu węzłów.

Co wyróżnia mini roboty

Samobieżne ramiona nie potrzebują wyposażenia w zaawansowane czujniki nawigacyjne, każdy musi tylko wiedzieć, gdzie jest w stosunku do węzła-piksela, z którym obecnie pracuje. Po odniesieniu do innych węzłów jego informacje o pozycji są aktualizowane. Zaprogramowanie robota przemysłowego typu mrówka wymaga wgrania mu zestawu funkcji montażowych – powtarzalnych we wszystkich jednostkach – lokalizacją zawiaduje wspólnie inna część programu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Powiązane wpisy

Zastosowanie klejów w elektronice

Redakcja

Wskazówki, jak należy podzielić i stosować oświetlenie awaryjne, aby zapewnić bezpieczeństwo

Redakcja

Na co zwrócić uwagę wybierając radiatory przemysłowe?

Redakcja