Maszyny i urządzenia

Płaska czy cylindryczna łaciarka szewska?

Producenci łaciarek szewskich oferują swoim klientom bardzo wiele modeli do wyboru. Wyróżnić można przede wszystkim łaciarki płaskie i cylindryczne. Każdy ze sprzętów ma swoje plusy i minusy, dlatego też warto jak najszybciej zapoznać się z nimi.

Czym charakteryzuje się płaska i cylindryczna łaciarka?

Płaskie łaciarki wyróżniają się głównie tym, że cała maszyna umieszczona jest bezpośrednio w blacie. Jeżeli chodzi o płytkę ściegową, to jest ona na równi z blatem. W dzisiejszych czasach jest to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj przemysłowych łaciarek szewskich.

Nieco bardziej zaawansowane są łaciarki cylindryczne. W urządzeniach tego typu przestrzeń pod stopką umieszczona jest bezpośrednio na ramieniu, który wystaje pod blat roboczy. Łaciarki tego typu do złudzenia przypominają zwykłe maszyny domowe z wolnym ramieniem. Największym atutem wąskiego ramienia jest to, że dzięki niemu możliwe jest bardzo precyzyjne szycie nawet niesłychanie drobnych elementów. Łaciarki cylindryczne na szeroką skalę wykorzystywane są w kaletnictwie. Sprzęt umożliwia precyzyjne szycie butów i pozostałej galanterii skórzanej.

Czym wyróżnia się dobry sprzęt do szycia?

Jeżeli łaciarka szewska będzie bardzo często użytkowana, to warto zadbać o to, aby posiadała solidną budowę. Metalowe podzespoły znacząco wydłużają żywotność sprzętu, a co najważniejsze poprawiają komfort pracy.

Ogromną rolę odgrywa regulacja docisku stopki oraz górny transport. Godne polecenia są łaciarki szewskie, które umożliwiają zastosowanie dodatkowej stopki. Przy wielu zadaniach przydać może się również podwójny wznios stopki. Pomiędzy ramieniem a igielnicą powinna znaleźć się dość duża przestrzeń. Jak łatwo się domyślić im większą przestrzeń będziemy mieć do wykorzystania, tym oczywiście znacznie łatwiej będzie manewrować podczas szycia.

Nowoczesne łaciarki szewskie zaprojektowane są w taki sposób, aby można było szyć nićmi o różnej grubości. Domowe łaciarki szewskie przystosowane są jedynie do klasycznych nici o grubości 120. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zakup oddzielnego bębenka albo specjalnego koszyczka do chwytacza. Wysokiej klasy łaciarka szewska powinna posiadać również podnośnik kolanowy oraz zaawansowane pozycjonowanie igły.

Powiązane wpisy

Elementy elektroniczne

Redakcja

Katowice na fali innowacji: Jak szlabany zmieniają oblicze miasta?

Redakcja

Kontenery IBC i ich wielki wpływ na przemysł

Redakcja