Maszyny i urządzenia

Jak działa elektryczny bezpiecznik automatyczny?

Bezpieczniki automatyczne mają na celu zapewnienie skutecznej ochrony dla instalacji elektrycznej oraz urządzeń elektrycznych. Jak dokładnie działają tego typu urządzenia zabezpieczające?

Bezpiecznik automatyczny – podstawowe informacje

W instalacjach elektrycznych wykorzystuje się specjalne rodzaje zabezpieczeń mających na celu ochronę przed ich nieprawidłowym działaniem. Główne z nich to bezpieczniki elektryczne, które pozwalają na zabezpieczenie instalacji i urządzeń przed skutkami wystąpienia nadmiernego natężenia prądu w danym czasie.

Aktualnie dawne bezpieczniki topikowe praktycznie całkowicie zastąpiły bezpieczniki automatyczne, które w przypadku domowych instalacji mają postać wyłączników instalacyjnych.

Jak dokładnie działa bezpiecznik automatyczny, aby zabezpieczyć instalację i podłączone do niej urządzenia?

Działanie bezpiecznika automatycznego

Bezpiecznik automatyczny ze względu na swoją konstrukcję ma na celu zapewnienie optymalnej ochrony w miejscach, w których znajdują się instalacje i urządzenia elektryczne.

– Z różnych względów, na przykład wadliwego sprzętu, w instalacji może dojść do nadmiernego przeciążenia. Wówczas dochodzi do przekroczenia prądu nominalnego.
– Automatyczne bezpieczniki elektryczne zabezpieczają instalację i urządzenia przed skutkami przeciążenia obwodu. Przerywają one przepływ prądu i w rezultacie mogą zapobiec negatywnym konsekwencjom awarii.
– Aby przywrócić działanie instalacji, należy ponownie włączyć bezpiecznik elektryczny automatyczny – nie ma potrzeby wzywania elektryka.

W przypadku, gdy instalacja nie posiadałaby bezpiecznika automatycznego, wówczas mogłoby dojść do jej uszkodzenia, a także do awarii podłączonej do nich urządzeń. Dodatkowo, mogłoby pojawić się zagrożenie wybuchu czy pożaru.

Uwaga! Bezpieczniki automatyczne najczęściej zapewniają pełną skuteczność działania, ale nie jest ona gwarantowana. Skutkiem awarii może być uszkodzenie instalacji lub urządzenia.

Podsumowując, bezpiecznik automatyczny to niezbędny element instalacji, który ma na celu zabezpieczanie jej, a także podpiętych do niej urządzeń. Warto pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednie bezpieczniki automatyczne i przeprowadzać regularne przeglądy instalacji elektrycznej!

Powiązane wpisy

Folie silikonowe i materiały termoprzewodzące: Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu

Redakcja

Oferta Schoeller Allibert

Redakcja

Żywica do zalewania elektroniki i jej cechy

Redakcja