Maszyny i urządzenia

Jak działają kondensatory wysokonapięciowe?

Zasada działania kondensatorów (również wysokonapięciowych) jest bardzo prosta. Urządzenia te składają się z trzech elementów, to jest dwóch warstw przewodnika, dieelektryka będącego izolatorem, a także niezbędnych przewodów doprowadzających. Co ważne, taki kondensator można zrobić nawet samemu!

Jak to działa?

Trzeba przyznać, że kondensatory wysokonapięciowe działają podobnie jak ich niskonapięciowe odpowiedniki. Różnica polega tylko na tym, że posiadają one bardziej wytrzymałą izolację dieelektryczną, którą jest znacznie bardziej odporna na przepięcia. Istotnym parametrem kondensatora jest ich pojemność, która zależy od ilości ładunków zamkniętych w przewodnikach.

Naturalnie owe przewodniki (znajdujące się po obydwu stronach dieelektryka) muszą posiadać jakąś tam pojemność. Co ważne, nie jest ona zależna od pojemności elementu danego obwodu. Wręcz przeciwnie – ma na nią wpływ przede wszystkim to, z jakim materiałem ma się do czynienia. Na marginesie warto dodać, że “domowe” kondensatory wysokonapięciowe można wyprodukować z odpowiednio nawiniętej folii aluminiowej.

Rezystancja w obwodzie kondensatora

Jednym z parametrów kondensatorów wysokonapięciowych jest ich rezystancja wewnętrzna. Niestety, jest to jeden z największych “wrogów” elektryka. To właśnie owa rezystancja sprawia, że kondensatory szybko się rozładowują, a co za tym idzie – nie zapewniają one tak dużej efektywności pracy.

To właśnie rezystancja sprawia, że charakterystyka prądowo napięciowa kondensatora nie jest regularna lecz wyróżnia się specyficznymi zaburzeniami. Mają one wpływ przede wszystkim na pracę dużych odbiorników elektrycznych, w tym silników, świetlówek i wielu innych urządzeń, w których korzysta się z dobrodziejstw obwodów RLC.

Jaki powinien być idealny kondensator?

Idealne kondensatory wysokonapięciowe po prostu nie istnieją. Na ich pracę ma bardzo negatywny wpływ wspomniana rezystancja, ale i indukcyjność wewnętrzna. W tym drugim przypadku mowa o parametrze, który – mówiąc prostym językiem – rozładowuje kondensator poprzez promieniowanie elektromagnetyczne.

Podsumowując, kondensatory wysokich napięć działają podobnie jak małe kondensatory, z którymi ma się do czynienia w zabawkach, prostej elektronice, czy też w ładowarkach elektrycznych (jako elementy wchodzące w skład filtrów pojemnościowych).

Kondensatory wysokonapięciowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Powiązane wpisy

Korzyści ze zwiększonej automatyzacji w różnych płaszczyznach życia

Redakcja

Małe farmy fotowoltaiczne – jaka skala warta jest uwagi?

Redakcja

Bezpieczeństwo w Budynkach: Przepisy Dotyczące Dróg Ewakuacyjnych

Redakcja