Maszyny i urządzenia

Komputer IPC a PC

Wszyscy znają pecety, ale nie każdy wie o czymś takim jak komputery przemysłowe. Nie są one tym samym co modele do domowego czy biurowego użytku. W przypadku komputerów przemysłowych mowa jest o urządzeniach, które muszą pracować bezustannie i to w trudnych warunkach.

Komputer, ale nieco inny

Wśród komputerów wyróżnia się modele przemysłowe, które zostały tak stworzone, aby były w stanie pracować bezustannie, czyli przez całą dobę i to nie tylko jedną, ale przez siedem dni w tygodniu. Co więcej, nie są one używane w normalnych warunkach. Ich konstrukcja musi być w stanie poradzić sobie z wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Od komputera przemysłowego wymaga się tego, aby był w stanie bezawaryjnie działać nawet przy narażeniu na spore zapylenie, w skrajnych temperaturach, w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Przemysłowy komputer nie może być podatny na wstrząsy ani na zakłócenia elektromagnetyczne. Wszystkie te utrudnienia nie mogą mieć negatywnego wpływu na wydajność pracy takiego urządzenia.

Czym charakteryzuje się komputer przemysłowy?

Komputery przemysłowe mają wiele zalet. Na ich korzyść przemawia niezawodność i znikomy procent awaryjności. Nawet w przypadku niesprzyjających warunków i wymagającego środowiska takie urządzenie bezproblemowo działa przez całą dobę. Wyposażone są one w specjalne zabezpieczenia, które chronią przed dostępem do poufnych danych osób trzecich. Ne ma mowy o tym, aby jakaś nieuprawniona do tego osoba uzyskała do nich dostęp.

Zabezpieczenia w komputerach przemysłowych są tak skomplikowane i zaawansowane, że nie ma nawet szans na otwarcie szafy czy obudowy ze sprzętem. Wykorzystywane są moduły biometryczne. Innowacyjne technologie sprawiają, że komputer przemysłowy może być wzbogacony o czytnik linii papilarnych.

Co jeszcze warto wiedzieć o komputerach przemysłowych?

W przypadku komputerów przemysłowych można mówić o dużej mocy obliczeniowej, znacznie większej niż w modelach biurowych. Dzięki temu możliwe jest bardzo szybkie przetwarzanie danych i wykonywanie w tym samym czasie wielu innych procesów. Takie urządzenie jest w stanie przyswoić potężną ilość danych, a wszystko to oczywiście w czasie rzeczywistym.

Komputer przemysłowy jest w pełni kompatybilny z tradycyjnymi modelami pecetów. Jego obudowa jest zwarta, wbrew pozorom niewiele waży i jest niedużych rozmiarów. Co więcej, nie zużywa dużej ilości prądu pomimo tak ogromnej mocy obliczeniowej. Wyposażony jest w zintegrowaną kartę sieciową. Odporny jest na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy, drgania i wahania temperatur.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Powiązane wpisy

Katowice na fali innowacji: Jak szlabany zmieniają oblicze miasta?

Redakcja

Lampy awaryjne – co to?

Redakcja

Jak technika druku sublimacyjnego rewolucjonizuje projektowanie tkanin

Redakcja