Oprogramowanie

Elektronika to potęga

Elektronika jest nauką ścisłą bazującą na fizyce. Wszystkie teorie oraz zasady są ścisłe i jednoznaczne oraz nie ma miejsca na tworzenie własnych domysłów i teorii. Zanim poznamy podstawowe elementy elektroniczne to najpierw musimy zrozumieć takie pojęcia jak napięcie, prąd oraz opór. Siła z jaką ładunki elektryczne się do siebie zbliżają nazywana jest napięciem. Oczywiście jest to ujęte w dużym uproszczeniu. Napięcie rośnie wprost proporcjonalnie do tej siły.

Jeżeli napięcie wynosi zero to analogicznie siła w ogóle nie występuje. Napięcie występuje w dwóch postaciach. Może być zarówno stałe jak i zmienne. W przypadku domowych napraw korzystamy głównie z napięcia stałego, ponieważ to właśnie wszelkie akumulatory oraz baterie stanowią źródło napięcia stałego. W gniazdkach występuje napięcie zmienne jednak próba naprawy gniazdka bez odpowiedniego doświadczenia może zakończyć się przykrym wypadkiem i nawet spowodować uszczerbek na zdrowiu. Napięcie wyrażamy w jednostkach zwanych wolt i oznaczane są jako V. Napięcia, które są bezpieczne i nie powinny powodować żadnego niebezpieczeństwa oscylują w przedziale od zera do dziewięciu woltów.

Zachowanie bezpieczeństwa

Przy korzystaniu z elementów elektronicznych powinniśmy zachować szczególne bezpieczeństwo, ponieważ bardzo łatwo narazić się na ryzyko wypadku, jeżeli chodzi o komponenty elektroniczne. Jeżeli chcemy przy pomocy miernika sprawdzić jakie napięcie występuje w baterii, którą kupiliśmy powinniśmy zacząć od ustawienia zakresu. Jeżeli producent w instrukcji zawarł informacje, że bateria ma 9V to powinniśmy ustawić zakres na 20V.

Dokładność pomiarów

Żeby pomiary były jak najdokładniejsze zawsze jest dobrze ustawiać najmniejszy możliwy zakres. Zatem jeżeli komponenty elektroniczne oraz elementy elektroniczne mają 9V to zakres ustawiamy na 20V. Gdyby producent opisywał je jako 20V to wtedy zakres ustawiamy już na 200V. Podstawowe elementy elektroniczne to także rezystory oraz tranzystory. Najważniejsze to ostrożne obchodzenie się z poszczególnymi komponentami przy jednoczesnym zachowaniu środków ostrożności oraz bezpieczeństwa. Zanim dokonamy pierwszych pomiarów dobrze jest poznać teorię. Dopiero po poznaniu teorii oraz podstawowych elementów elektronicznych możemy przejść dalej.

Powiązane wpisy

Czym są i jak działają podstawowe komponenty elektroniczne?

Redakcja

SolidWorks, czyli nowoczesne projektowanie na najwyższym poziomie

Redakcja

Implementacja technologii RFID w praktyce

Redakcja