Maszyny i urządzenia Oprogramowanie

Stanowisko zrobotyzowane

Stanowiska zrobotyzowanego oraz automaty pracujące w naszym zakładzie są niezwykle kuszącą opcją. Automaty nie chorują, nie zachodzą w ciążę, nie żądają podwyżki. Koszty pracy można łatwo przewidzieć. Można bardzo prosto wyliczyć sobie, jakie koszty na przykład w perspektywie 10 lat wygeneruje automat. Z ludźmi już tak łatwo nie jest. W jakich obszarach najłatwiej jest automaty zastosować.

Automaty produkcyjne na obszarach niebezpiecznych

Pierwszym trendem, który dominował w przemyśle, była to automatyzacja oraz wprowadzenie robotów na stanowiskach, które dla ludzi stanowiły największe zagrożenie. Szkodliwe czynniki bądź wypadki z udziałem ludzi, bardzo często kończyły się pozwami sądowymi i wypłatami bardzo dużych odszkodowań.

To był właśnie główny czynnik, który powodował, że zaczęto stosować coraz bardziej zaawansowane i samodzielne automaty. Chciano wprowadzić maszyny i w miarę możliwości jak najbardziej ograniczyć tam pracą ludzi. Obecnie, jeżeli więc szukamy takich miejsc na naszym zakładzie, gdzie chcielibyśmy zastosować stanowiska zrobotyzowane, powinniśmy szukać w pierwszej kolejności takich stanowisk, które są dla pracowników najbardziej niebezpieczne.

Stanowiska wymagające najmniejszych kwalifikacji

Często zdarza się tak, że w naszym zakładzie na stanowisku, na którym od pracownika wymagane jest niemal zero kwalifikacji, stawka jest taka sama, jak w przypadku pracownika wykwalifikowanego. Pomijając fakt, że rodzi to konflikty, jest to z wielu aspektów marnotrawienie pieniędzy.

Jest to drugi obszar, gdzie możemy szukać rozwiązań w zakresie robotyki. Stanowiska wymagające najmniejszych kwalifikacji. Jeśli takie stanowisko zrobotyzujemy, wówczas pracowników możemy przesunąć do pracy na obszarach, gdzie należy tak naprawdę więcej myśleć, niż machinalnie wykonywać proste manualne czynności.

Logistyka

Logistyka zakładowa działa na zasadzie prostego algorytmu. Zapotrzebowanie na części zostaje wystawione do działu logistyki, który je dostarcza. W wielu zakładach obecnie działają już pojazdy autonomiczne, które spełniają wszystkie zadania związane z dowozem towaru.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że jeżeli na przykład z automatyzujemy zasobniki na komponenty, to wówczas one same będą w stanie wysłać elektronicznie sygnały do naszej logistyki, z prośbą o jak najszybsze dostarczenie komponentów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Powiązane wpisy

Komputer IPC a PC

Redakcja

AMS System: Przesuwaj Granice Przydatności Twojej Firmy

Redakcja

Jak działają kamery inspekcyjne do rur?

Redakcja