Komputery

Czym są i do czego służą preparaty oraz materiały termoprzewodzące?

Jednym z największych zagrożeń dla urządzeń jest wysoka temperatura układów elektronicznych. Ma to negatywny wpływ zarówno na ich wydajność, jak i żywotność. Dlatego tak ważne jest, aby projektując elektronikę pamiętać o zastosowaniu rozwiązań umożliwiających odprowadzanie ciepła. Świetnie sprawdzają się pod tym kątem pasty termoprzewodzące.

Właściwości past termoprzewodzących

Dostępne na rynku pasty termoprzewodzące charakteryzują się różnym stopniem przewodzenia ciepła. Niższy stopień przewodzenia ciepła wykazują żywice termoprzewodzące. Z kolei wyższy wykazują pasty silikonowe.

Trzeba jednak zaznaczyć, że żywice termoprzewodzące są tańsze oraz mają niższy zakres temperatury pracy. Dodatkowo nie wymagają one dodatkowego przygotowania powierzchni przed nałożeniem.

Właściwości past termoprzewodzących silikonowych

Jak wspomniano, pasty termoprzewodzące silikonowe wykazują wyższy stopień przewodzenia ciepła. Cechują się również wyższym zakresem temperatury pracy. Dużą zaletą tego rodzaju past termoprzewodzących jest fakt, że silikon jest materiałem zdecydowanie łatwiejszym w aplikacji. Pamiętać jednak trzeba, że w tym przypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni.

Warto tu dodać, że silikon może mięć różne formy. Może występować on w formie kleju bądź zalewy. Zarówno jedna, jak i druga forma cechuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, temperaturowe oraz chemiczne. Wśród zalet silikonowej pasty termoprzewodzącej wskazać trzeba także na długie utrzymywanie swoich właściwości fizycznych. Wysokiej jakości tego typu produkty oferuje m.in. Sklep blelektronik.com.pl. Dotyczy do zarówno past silikonowych, jak i żywic termoprzewodzących.

Właściwości folii termoprzewodzących

Oprócz żywic i past silikonowych, uwagę warto zwrócić także na folie termoprzewodzące. Jest to przede wszystkim rozwiązanie przeznaczone dla przemysłu i produkcji seryjnej. Folie termoprzewodzące są bowiem znacznie skuteczniejsze w porównaniu z żywicami i pastami. Wynika to z grubości takiej folii oraz z jej właściwości użytkowych.

Dzięki folii termoprzewodzącej możliwe jest zapewnienie urządzeniom oraz układom elektrycznym stałych parametrów. Same folie tego typu najczęściej wytwarzane są z silikonu oraz włókna szklanego. Stąd tak znakomite właściwości tego produktów. Wysokiej jakości folie także oferuje sklep blelektronik.com.pl.

Powiązane wpisy

Czym jest mapowanie procesów?

Redakcja

Niezawodna wentylacja w komputerach przemysłowych

Redakcja

Czy warto założyć konto w Google Ads?

Redakcja