Maszyny i urządzenia

Elementy elektroniczne – podstawowe informacje

Każdy obwód elektroniczny to składowa pewnych elementów elektronicznych. Komponenty elektroniczne w danym obwodzie są tak do siebie dopasowane, żeby cała konstrukcja działa prawidłowo. Podstawowe elementy elektroniczne to: rezystory, kondensatory, diody, przewodniki, półprzewodniki czy też całe układy scalone. Wszystkie części składowe mają swoje określone funkcje i dlatego nie może ich zabraknąć w tworzeniu układu elektronicznego.

Podstawowe elementy elektroniczne – rodzaje i zadania

Komponenty elektroniczne można podzielić ze względu na to, czy mogą wzmacniać prąd, czy też nie. Elementy elektroniczne, które wzmacniają sygnał w celu zwiększenia przepływu prądu, nazywamy komponentami elektronicznymi aktywnymi. Są one zazwyczaj napędzane bezpośrednio ze źródła energii elektronicznej. Komponenty aktywne to między innymi: oscylator, układ scalony, tranzystor.

Natomiast komponenty elektroniczne pasywne to elementy, które nie wykorzystują energii siatki w obwodzie, gdyż nie czerpią tej energii z samego źródła zasilania. Wymienić tu można takie elementy elektroniczne jak: rezystory, kondensatory, transformatory, cewki indukcyjne.

Elementy elektromechaniczne i ich funkcje

Oprócz aktywnych i pasywnych komponentów elektronicznych warto również powiedzieć o elementach elektromechanicznych, które również są bardzo ważne w obwodzie elektronicznym. Te elementy charakteryzują się tym, że dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego wytwarzają mole magnetyczne, które może wprawić w ruch fizyczny inne części składowe danego układu. Tym samym mogą sprawić, że silnik się obraca.

Źródła energii w obwodzie elektrycznym

Do źródeł energii możemy zaliczyć między innymi zasilacze, baterie, akumulatory, z których czerpie się prąd. Każdy obwód elektryczny musi posiadać pewne źródło zasilania, gdyż bez tego nie będzie w nim przepływu prądu. Tym samym układ nie będzie działa.

Bez dobrze dobranych komponentów elektronicznych obwód elektroniczny nie będzie prawidłowo funkcjonował. Dlatego też przed tworzeniem jakiegokolwiek, nawet prostego układu elektronicznego warto zapoznać się z podstawowymi elementami elektronicznymi i ich działaniem.

Powiązane wpisy

Jaki materiał na podłogę w ciężkich warunkach?

Redakcja

Uprawnienia energetyczne G2

Redakcja

Folie silikonowe i materiały termoprzewodzące: Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu

Redakcja