Komputery Maszyny i urządzenia

Zalety stosowania wyświetlaczy LCD

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne to urządzenia, które znajdują szereg bardzo różnorodnych zastosowań. Rozwiązania tego typu można spotkać nie tylko w przemyśle, ale także w wielu dziedzinach życia codziennego.

Czym jest ciekły kryształ?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech ciekłego kryształu jest bez wątpienia jego stan skupienia, który znajduje się pomiędzy cieczą, a kryształem. Ciekły kryształ w gruncie rzeczy stanowi więc coś w rodzaju pośredniej formy cząsteczki, co umożliwia mu swobodny ruch zarówno w fazie ciekłej, jak i w fazie stałej.

Wewnętrzna budowa ciekłego kryształu przypomina luźno powiązane ze sobą struktury. Warto zaznaczyć, że to właśnie rozmieszczenie poszczególnych cząsteczek w przestrzeni ma ogromny wpływ na specyficzne właściwości fizyczne ciekłego kryształu.

Wyświetlacz LCD – co to takiego?

Wyświetlacze LCD to urządzenia, które wykorzystują technologię ciekłego kryształu. Działanie matrycy LCD opiera się na zmianie polaryzacji światła, co następuje na skutek zmian orientacji cząsteczek wchodzących w skład ciekłego kryształu. Zmiana orientacji cząsteczek jest natomiast wynikiem zastosowania siły przyłożonego pola magnetycznego.

Aby wyświetlacz LCD mógł spełnić swoją funkcję, koniecznie musi zostać wyposażony w 4 podstawowe elementy. Pierwszy z nich stanowią komórki, w których znajduje się mała ilość kryształu. Do poprawnego funkcjonowania urządzenia przyczyniają się także elektrody, które stanowią źródło pola elektrycznego. Wyświetlacz LCD musi zostać zaopatrzony również w dwie cienkie folie, z których jedna to polaryzator, a druga analizator. W matrycy LCD nie powinno zabraknąć także źródła światła.

Zalety stosowania matryc ciekłokrystalicznych

Wyświetlacze LCD posiadają szereg zalet, a jedną z najważniejszych jest bez wątpienia ich wysoka funkcjonalność i stosunkowo niewielka waga. Dodatkowo rozwiązania tego typu pozwalają na uzyskanie lepszej jakości obrazu, która będzie objawiać się między innymi zdecydowanie mocniejszym nasyceniem barw. Do poprawy jakości obrazu, a szczególnie jego stabilności przyczynia się również fakt osobnego włączania każdego piksela.

Poza tym matryce LCD cechują się dość niskim zużyciem prądu, w związku z czym urządzenia korzystające z technologii ciekłego kryształu są niezwykle ekonomiczne w utrzymaniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Powiązane wpisy

Wybór fotowoltaiki

Redakcja

Elektroniczny papier – jak działa i jakie zalety oferuje?

Redakcja

Lampy awaryjne – co to?

Redakcja