Maszyny i urządzenia

Co najczęściej psuje się w elektronice?

Sprzęt elektroniczny otacza nas dzisiaj niemalże ze wszystkich stron. Posiadamy smartfony, komputery, laptopy, drukarki, nowoczesne telewizory. Nierzadko nawet nowo produkowane lodówki czy pralki potrafią być naszpikowane różnymi układami elektronicznymi, nie wspominając już o samochodach. Niestety po jakimś czasie każdemu sprzętowy zaczynają się przydarzać usterki. Sprawdzimy co najczęściej ulega uszkodzeniom.

Awarie kondensatorów

Każde urządzenie posiadające w sobie choćby minimum elektroniki musi zawierać kondensatory. Są to absolutnie podstawowe elementy elektroniczne, których zadaniem jest przechowywanie pewnej ilości energii i oddawanie jej w odpowiednim czasie. Bez kondensatora nie mógłby pracować na przykład mostek prostowniczy, gdzie używany jest on do wygładzania napięcia stałego. Bez kondensatora nie byłoby też mowy o podtrzymaniu pamięci wielu małych układów, które gdy nie pracują są odłączane od zasilania sieciowego lub bateryjnego. Niestety Elementy elektroniczne takie jak kondensatory nierzadko ulegają uszkodzeniom. Najczęściej dochodzi do zagotowania się i wycieku elektrolitu z wnętrza, co może być spowodowane między innymi zbyt wysoką temperaturą, ale również kiepską jakością.

Przepalone rezystory

Oporniki mają za zadanie ograniczać prąd w obwodach, zamieniając go w ciepło. Naturalnym efektem tego działania jest rozgrzewanie się, wobec tego rezystor musi posiadać odpowiednie chłodzenie. Zazwyczaj wystarczy po prostu ruch powietrza wokół, czasami dodatkowo instalowany jest radiator lub/i wentylator. Z czasem dochodzi do nagromadzenia się kurzu wewnątrz urządzenia, co znacznie utrudnia chłodzenie. Elementy elektroniczne na ogół nie lubią nadmiernej temperatury, oporniki natomiast mogą się wtedy zwyczajnie przepalić.

Usterki tranzystorów

Do mniej częstych, ale również regularnych awarii można zaliczyć te związane z tranzystorami. Mają one za zadanie wzmacniać przebiegi napięciowe bądź załączać i wyłączać określone urządzenia. Są to absolutnie podstawowe elementy elektroniczne, bez których niemożliwe byłoby zbudowanie chociażby radia czy telewizora. Tranzystory najczęściej uszkadzają się z powodu przegrzania (złe odprowadzanie ciepła) bądź przy nagłych skokach napięć (np. uderzenie pioruna w linie energetyczne). Po awarii element najczęściej zaczyna przewodzić prąd cały czas, co może doprowadzić do zwarcia i przepalenia bezpieczników.

Powiązane wpisy

Jak wybrać lampę awaryjną?

Redakcja

Energia magazynowana – Przełom w fotowoltaice

Redakcja

Budowa maszyn przemysłowych – o czym należy pamiętać?

Redakcja