Maszyny i urządzenia

Lampy awaryjne – co to?

Z lampami awaryjnymi można spotkać się w wielu sklepach, czy to internetowych czy stacjonarnych. Wszystkie większe zakłady czy budynki wyposażone są w awaryjne oświetlenie, które oświetla pomieszczenia w przypadku awarii głównego źródła światła. Co warto wiedzieć o lampach awaryjnych?

Lampy awaryjne

Lampy awaryjne są rodzajem oświetlenia awaryjnego, które zostaje uruchomione, gdy zawodzi główny system zajmujący się oświetleniem. W takim przypadku, wykorzystuje się właśnie lampy awaryjne.

Współcześnie można je zakupić w stacjonarnych sklepach lub na internetowych witrynach. Warto zwracać tutaj uwagę na cenę, gdyż czasami duże zniżki i promocje nie oznaczają świetnej jakości produktów. Lepszym rozwiązaniem jest niekiedy inwestycja w droższy sprzęt.

Jakie rodzaje lamp awaryjnych?

Oświetlenie awaryjne można podzielić na oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe. Do każdego z nich wykorzystuje się inny rodzaj lamp. W przypadku oświetlenia ewakuacyjnego, wyróżnia się oświetlenie drogi ewakuacyjnej, strefy otwartej i strefy tak zwanego wysokiego ryzyka.

Oświetlenie strefy otwartej ma na celu zmniejszenie wybuchu paniki. Ludzie w strachu bardzo często zapominają o sobie nawzajem i uciekają na ślepo, nie bacząc na inne osoby.

Umieszczenie opraw awaryjnych

Lampy awaryjne powinny być umieszczone w taki sposób, aby jak największa ilość światła padała na pomieszczenie. Lampy takie umieszcza się bardzo często nad drzwiami oraz przed schodami.

Dobrze powinny być oświetlone drzwi wyjściowe oraz punkty pierwszej pomocy. Wszelkie stopnie i pochyłości trzeba koniecznie doświetlić. Zaleca się także oświetlenie schodów ruchomych.

Lampy awaryjne mają na celu pomóc w odnalezieniu drogi ucieczki w razie jakichkolwiek problemów. W tym przypadku nie należy oszczędzać na zakupie. Czasami lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w drogi sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo ludziom przebywającym w budynku. Podczas zakupu lamp warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który na pewno sensownie doradzi, jak wybrać dobre lampy.

Powiązane wpisy

Bezpieczeństwo w Budynkach: Przepisy Dotyczące Dróg Ewakuacyjnych

Redakcja

Używaj alkomatu z atestem – chroni Cię przed poważnymi konsekwencjami!

Redakcja

Płaska czy cylindryczna łaciarka szewska?

Redakcja