Maszyny i urządzenia

Co daje robotyzacja w przemyśle?

W kontekście robotyzacji przemysłu najczęściej wymienia się branżę motoryzacyjną, jednak postęp technologiczny jest o wiele większy. Roboty przemysłowe już od dziesiątek lat wspierają pracę najróżniejszych branż przemysłu. Wyjaśniam na czym polega zastosowanie robotów w przemyśle.

Gdzie mają zastosowanie roboty przemysłowe?

Z robotyzacja przemysłu spotykamy się nie tylko w motoryzacji, ale w niemal każdej branży przemysłu. Roboty wykonują najczęściej żmudne lub ryzykowne zajęcia, przy których człowiek nie jest w stanie dorównać im w wydajności. Roboty wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, najczęściej do pakowania produktów, a także w przemyśle farmaceutycznym np. do przenoszenia leków między stanowiskami, tak by ich nie było możliwości powstania zanieczyszczeń.

Roboty wykorzystuje się także w przemyśle elektronicznym, zwłaszcza do budowy mikroskopijnych układów scalonych. To właśnie dzięki robotom możliwa była miniaturyzacja chociażby podzespołów komputerowych. Roboty przemysłowe stosowane są też w przetwórstwie tworzyw sztucznych, czy branży metalowej.

Jakie korzyści niesie stosowanie robotów?

Roboty przemysłowe to przede wszystkim większa wydajność pracy. Maszyny nie męczą się i mogą wykonywać nawet najbardziej żmudne, czy ciężkie czynności 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Warto dodać, że roboty bardzo często wykorzystywane są także przy wielu niebezpiecznych czynnościach, co przekłada się na bezpieczeństwo ludzi. Mogą na przykład przy wyciągać gorących elementy z pieca, lub elementy spomiędzy różnego rodzaju automatycznych pras.

Robotyzacja zakładów przemysłowych to także rosnąca przewaga konkurencyjna. Dzięki temu procesowi nie tylko zwiększa się wydajność zakładów produkcyjnych, ale też poprawia jakość sprzedawanych produktów, a co za tym idzie, zadowolenie klienta.

Jak wygląda praca z robotem przemysłowym?

Najczęściej roboty przemysłowe to maszyny stacjonarne, które wykonują zaprogramowane czynności w określonym obszarze. Działania takie roboty wykonują za pomocą specjalnego chwytaka, albo innego wyspecjalizowanego narzędzia.

Wszystkie działania jakie mają wykonać roboty określa się w specjalnym układzie sterowania. W zależności od rodzaju sterownika, programuje się wszystkie szczegółowe ruchy i działania, lub pozostawia się ich do-określenie sztucznej inteligencji, dzięki której taki robot w pewnym zakresie działa autonomicznie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Powiązane wpisy

Jak wybrać odpowiedni wypełniacz do paczek?

Redakcja

Tanie i Skuteczne Czyszczenie za Pomocą Laserów

Redakcja

Renderki przemysłowe: W jaki sposób mogą one wpłynąć na Twoje przedsiębiorstwo?

Redakcja