Komputery

Komputery o zastosowaniu przemysłowym. Co skrywają IPC?

Urządzenia informatyczne, znajdujące swoje zastosowanie w warunkach przemysłowych, muszą cechować się niezawodnością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Komputery do celów przemysłowych skrywają wiele niespodzianek

“Industrial PC’s” to urządzenia, które na pozór niewiele się różnią od tradycyjnego komputera stacjonarnego. Wykorzystują one bowiem szereg parametrów technicznych i funkcji, znanych z popularnych pecetów. W IPC znajdziemy mikroprocesor, pamięć RAM, dyski twarde czy sloty i porty na dodatkowe nośniki zewnętrzne.

Można powiedzieć, iż technicznie urządzenia wykorzystywane w warunkach industrialnych są zbliżone do rozwiązań znanych z komputerów osobistych. To, co jednak wyróżnia te maszyny to dodatkowe zabezpieczenia podzespołów czy inny projekt bryły skrzynki komputera, dzięki czemu mogą one zostać wykorzystywane do pracy m.in. podczas trudnych warunków produkcyjnych.

“Celowe postarzanie” teoretycznie nie powinno dotyczyć sprzętów przemysłowych

Urządzenia informatyczne, takie jak IPC czy serwerownie, znajdujące swoje zastosowanie w przedsiębiorstwach odznaczają się – przynajmniej w teorii – zwiększoną żywotnością. W warunkach domowych trzyletni komputer osobisty, nawet jeśli robił furorę w momencie jego zakupu, to po upływie takiego czasu będzie już znacznie mniej wydajny i nie będzie obsługiwał części najnowszych gier czy programów.

Komputery przemysłowe muszą gwarantować swoje sprawne działanie przez dłuższy czas. Celem przedsiębiorstwa jest uzyskiwanie przychodów, zatem każdy przestój, związany z koniecznością finansowania napraw czy wymiany urządzenia na nowe, wiąże się z przestojami w procesie produkcji – a co za tym idzie – stratą finansową.

Zabezpieczenia w warunkach przemysłowych

Komputery przemysłowe muszą dawać rękojmię niezawodności w każdych warunkach. Stąd też niezwykle ważne, aby urządzenie posiadało właściwe uziemienie, a konstrukcja elektryczna zapewniała odpowiednią izolację i zgodność z międzynarodowymi standardami elektrycznymi – potwierdzoną atestami i zapewnieniami producenta.

Skoki, przepięcia, stany nieustalone i szumy na źródłach prądu zmiennego nie są niczym wyjątkowym w warunkach industrialnych, w związku z czym komputery przemysłowe muszą radzić sobie w takim środowisku bezproblemowo, przy zachowaniu jak najwyższej sprawności działania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem

Powiązane wpisy

Znaczenie automatyzacji procesów

Redakcja

Na co zwrócić uwagę wybierając e papier?

Redakcja

Niezawodna wentylacja w komputerach przemysłowych

Redakcja