Maszyny i urządzenia

Co to jest carport fotowoltaiczny?

Carport to nic innego jak wiata garażowa, chroniąca pojazd przed deszczem, śniegiem czy słońcem. Ten rodzaj zadaszenia to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy nie dysponujemy własnym garażem albo potrzebujemy dodatkowego miejsca parkingowego na działce. Taka niepozorna konstrukcja poza ochroną auta może również stanowić dodatkowe źródło energii.

Carporty wiaty fotowoltaiczne

Wiata garażowa to prosta konstrukcja, która może być wolnostojąca lub przymocowana do ściany budynku. Carport pokryty panelami fotowoltaicznymi może z powodzeniem być wykorzystany do produkcji zielonej energii, która zasili urządzenia elektryczne w domu czy firmie. Jeśli jesteśmy posiadaczami auta elektrycznego lub hybrydy panele umieszczone na wiacie mogą posłużyć za źródło ładowania energii w samochodzie.

Warto wiedzieć, że budowa wiaty garażowej nie wymaga pozwolenia na budowę a montaż fotowoltaiki — niezależnie od tego, czy dotyczy instalacji na budynku, czy wolnostojącej — o mocy do 50 kWp nie wymaga zgłoszenia. Planując postawienie wiaty garażowej, warto rozważyć montaż paneli, dzięki któremu nie tylko zyskamy osłonięte miejsce parkingowe, ale zaoszczędzimy na wydatkach za energię.

Wiata fotowoltaiczna to niekoniecznie carport. Takie zadaszenie może mieć zupełnie inne przeznaczenie. Świetnie sprawdzi się również jako miejsce wypoczynku chroniące przed deszczem i słońcem.

Wiata fotowoltaiczna — Twój wkład w ochronę środowiska

Carport wyposażony w panele fotowoltaiczne to również działanie na rzecz ochrony środowiska. Odnawialne źródła energii uzyskiwane z naturalnych procesów przyrodniczych — jak promieniowanie słoneczne w przypadku fotowoltaiki — to ważny element walki ze zmianami klimatu. Budując wiatę fotowoltaiczną, dokładamy własną cegiełkę do procesu ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Carporty w postaci wiat fotowoltaicznych są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Dzięki temu, że ich budowa nie wymaga specjalnych zezwoleń, mogą być swego rodzaju przymiarką do korzystania z fotowoltaiki w większym zakresie. Jeśli mamy wątpliwości, czy takie kompleksowe rozwiązanie sprawdzi się w naszym przypadku, warto na początek skorzystać z możliwości, jakie daje niewielka wiata pokryta panelami.

Powiązane wpisy

Oferta Schoeller Allibert

Redakcja

Jak działa układ elektroniczny

Redakcja

Postrzeganie nadmiaru zanieczyszczeń

Redakcja