Maszyny i urządzenia

Elementy elektroniczne – co o nich wiemy?

W obecnych czasach otaczamy się niezliczoną ilością różnych urządzeń elektronicznych. Używamy ich i nie zastanawiamy się, jak one działają, z czego są zbudowane. Otóż wszystkie sprzęty elektroniczne mają obwód elektroniczny, a ten z kolei tworzą elementy elektroniczne. Najprościej, więc mówiąc, komponenty elektroniczne są to części układu elektrycznego w danym urządzeniu.

Podział elementów elektronicznych ze względu na funkcję

Podstawowe elementy elektroniczne mają pewne określone zadania w układzie elektronicznym. Jedne z nich gromadzą prąd, inne je przetwarzają, a jeszcze inne je rozpraszają. Dlatego też każdy komponent elektroniczny jest bardzo ważny i nie może na przykład zostać podzielony bez utraty swoich cech.

Za względu na funkcje możemy wyodrębnić dwie grupy części elektronicznych. W obwodzie znajdziemy Komponenty elektroniczne czynne i bierne. Elementy elektroniczne czynne to te, które wzmacniają energię w całym układzie. Zalicza się do nich: tranzystory, lampy elektronowe. Natomiast komponenty elektroniczne bierne (pasywne) to, te części obwodu, które mogą magazynować energię, rozpraszać ją. Na nich zawsze są odnotowywane straty energii elektrycznej. I tutaj można wymienić: rezystory, cewki, kondensatory.

Układy scalone, a podstawowe elementy elektroniczne

Wiele osób wskazuje, że układ scalony to pewien element elektroniczny. Warto jednak podkreślić, że taki układ jest czasem zbudowany z bardzo dużej ilości komponentów elektronicznych. Dlatego też trudno powiedzieć, że układ scalony to jeden element, bo tak naprawdę jest to skomplikowany wieloczęściowy obwód elektroniczny. Można by rzec, że to zespół elementów elektronicznych.

Czym różnią się poszczególne komponenty elektroniczne?

Jak już wcześniej zostało powiedziane, każdy element ma swoje określone zadanie w obwodzie elektronicznym. Jednak oprócz różnych funkcji, każdy element ma pewien określony kształt i wielkość. Jeśli dany układ elektroniczny ma działać poprawnie, to elementy w nim zawarte, muszą być odpowiednio do siebie podłączone. Wszystko musi być w należytym porządku, w odpowiedniej kolejności, jeśli tak nie będzie, zbudowany obwód nie zadziała.

Powiązane wpisy

Od baterii po panele słoneczne: Jakie materiały używamy w ogniwach i jaki mają wpływ na środowisko?

Redakcja

Jak działa żywica do zalewania elektroniki?

Redakcja

Co to jest carport fotowoltaiczny?

Redakcja