Usługi

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Sublimacja to zjawisko gwałtownego przejścia wybranej substancji ze stanu stałego w gazowy. Okazuje się, że proces ten można wykorzystać również podczas nadruku. Jak można to zrobić? Co jest do tego niezbędne?

Sublimacja w druku i jej popularność

Technologia dzięki której utrwala się druk sublimacyjny na tkaninach jest coraz popularniejsza. Powszechnie uważa się, że najczęściej stosuje się druk sublimacyjny na tkaninach w tym na odzieży reklamowej. W rzeczywistości drukowanie sublimacyjne jest znacznie popularniejsze i odnosi się również do wielu innych materiałów, a nie tylko do ubrań lub tekstyliów reklamowych.

Jak wykonuje się druk sublimacyjny?

W procesie wydruku sublimacyjnego bardzo istotny jest papier transferowy, a także wysoka temperatura. Barwniki użyte do wydruku nanosi się na specjalny papier, a następnie (w prasie lub kalandarze) podgrzewa się go do bardzo wysokich temperatur. Dzięki temu barwnik sublimuje i w postaci gazowej zostaje naniesiony na konkretny materiał. Warto dodać, że sublimacja na koszulkach i innych materiałach jest wykonywana w różnych zakresach temperatur (od 160 do nawet 2000 stopni Celsjusza). Podczas nadruku ważne jest również to, aby zadrukowywana płaszczyzna była poddana odpowiedniemu naciskowi.

Dlaczego proces drukowania sublimacyjnego jest tak popularny?

Sublimację na koszulkach i innych nośnikach wykonuje się głównie ze względu na jej trwałość. Naniesiony barwnik nie odpada i nie kruszy się, a także jest całkowicie odporny na działanie środków piorących. Co więcej, grafika jest całkowicie bezwonna i bezpieczna dla środowiska, dzięki czemu dekorowaną w ten sposób odzież można nosić codziennie. Warto też dodać, że w przypadku zastosowania druku sublimacyjnego na tkaninach grafika jest ostra, wyraźna i posiada bardzo szerokie spektrum barw. Sam proces nadruku nie generuje dużych kosztów. Oznacza to, że można nadrukować zaledwie kilka materiałów przedstawiających dany motyw i to bez ponoszenia zbędnych wydatków.

Drukowanie sublimacyjne to metoda tania, bezpieczna i co najważniejsze – zapewniająca doskonałą jakość wykonanych w ten sposób grafik.

Powiązane wpisy

Jak rozliczać się z usług prawnych?

Redakcja

Jakie korzyści przynosi posiadanie domu energooszczędnego?

Redakcja

Zalety przekształcania spółek

Redakcja