Maszyny i urządzenia

Co dokładnie należy wiedzieć o druku fleksograficznym?

Druk fleksograficzny w najprostszym możliwym ujęciu jest metodą druku, która polega na wykorzystaniu elastycznych form. Ponadto uniwersalna metoda drukowania będzie pozwalała osobie zainteresowanej na zadrukowanie różnych typów podłoża.

Czym dokładnie jest druk fleksograficzny?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cechą charakterystyczną omawianego rodzaju druku są narzędzia wykorzystywane do niego. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim wypukłą formę, która przeważnie jest wykonana z farby elastycznej, gumy czy polimeru.

Należy mieć świadomość, że zastosowanie wymienionych narzędzi będzie pozwalało drukować nie tylko na odpowiednio przystosowanych i równych powierzchniach. Godny uwagi jest również fakt, że druk fleksograficzny jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod druku dostępnych na rynku.

Co jeszcze warto wiedzieć o druku fleksograficznym?

Warto wiedzieć, że omawiany rodzaju druku jeszcze do niedawna był kojarzony z bardzo niską jakością. Wykorzystywano go bowiem tylko i wyłącznie do zadrukowywania opakowań i etykiet drugiego “sortu”. Oczywiście nie mogło to korzystnie oddziaływać na jego postrzeganie.

Nikogo nie powinien ten fakt jednak dziwić, ponieważ druk flekso przez kilkadziesiąt lat nie dawał takich samych możliwości technologicznych jak obecnie. Obecnie jakość omawianego rodzaju druku jest bardzo zbliżona do offsetowego.

Dlaczego warto zdecydować się na wspomniany rodzaj druku?

Druk pozwala obecnie osobom zainteresowanym drukować w bardzo wysokiej rozdzielczości. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wszystkie maszyny, które wykorzystuje się do wytwarzania druków na etykietach czy opakowaniach wyposażone są w najwyższej możliwej jakości lakierujące zespoły.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że fleksografia zaliczana jest do zdecydowanie najszybciej rozwijających się technik na bardzo trudnym i wymagającym rynku poligrafii. Godny uwagi jest fakt, że z potencjału druku korzystają renomowani producenci opakowań artykułów spożywczych. Ponadto obecnie omawianą techniką wykonywanych jest 80% wszystkich opakowań. Warto wiedzieć, że urządzenia do druku fleksograficznego można bez żadnego problemu stosować do drukowania kart kredytowych, prasy czy toreb zakupowych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

Powiązane wpisy

Design i estetyka w nowoczesnych instalacjach fotowoltaicznych

Redakcja

Szlabany 2.0 – Kiedy Technologia Otwiera Bramy Przyszłości!

Redakcja

Jak odbywa się mapowanie procesów?

Redakcja