Oprogramowanie

Jakie są główne zadania stawiane przed oprogramowaniem SCADA?

Oprogramowanie zarządzające procesem produkcji, to bardzo skomplikowany mechanizm, którego prawidłowe funkcjonowanie zależy od wielu czynników. Narzędziem działającym w oparciu o tą zasadę jest m.in. SCADA, czyli kompleksowy program zarządzający produkcją. Oczywiście nie jest to konkretna aplikacja, lecz raczej ogólne środowisko pracy.

Zbieranie danych

To najprostsze, a zarazem najbardziej oczywiste zadanie, jakie stawia się przed oprogramowaniem do zarządzania procesem produkcji. Dane zbierane przez aplikację mogą mieć różną formę. Najczęściej dotyczą one pracy narzędzi wykonawczych, w tym temperatury, prędkości obrotowej itd. W praktyce, źródeł tych informacji jest tu znacznie więcej!

Aplikacja ta zbiera bowiem dane również z urządzeń automatyki przemysłowej, które nie mają bezpośredniego wpływu na proces produkcji. Mowa tu o wszelakich sterownikach, zaworach, regulatorach, urządzeniach pomiarowych itd., czyli o sprzęcie, którego zadaniem jest wsparcie procesu produkcji.

Prezentacja danych

Profesjonalne narzędzie SCADA zapewnia również kompleksową prezentację zbieranych, a zarazem przetwarzanych danych. Prezentacja ta może mieć dowolną formę, aczkolwiek najczęściej wchodzi tu w grę przedstawienie informacji w postaci interfejsu graficznego. Mowa tu np. o wykresach, dzięki którym analiza danych jest o wiele łatwiejsza.

Co więcej, prezentacja ta nie musi się opierać wyłącznie na danych wyświetlonych w postaci diagramów na ekranie komputera. Nowoczesne oprogramowanie zarządzające procesem produkcji oferuje również możliwość generowania raportów, których treść może opierać się na zdarzeniach bieżących lub przyszłych.

Zapis i archiwizacja

Środowisko SCADA to również możliwość szybkiego zapisywania, a może raczej archiwizowania danych. Informacje te można zapisać zarówno w pamięci komputera, jak również… na dysku zewnętrznym. W związku z kompatybilnością tych systemów, możliwe jest transferowanie tychże danych pomiędzy różnymi środowiskami.

Podsumowując, oprogramowanie do zarządzania produkcją to narzędzie, bez którego trudno sobie wyobrazić nowoczesną, zautomatyzowaną produkcję. Zwłaszcza, że musi ono realizować szereg zadań, bez których nie mogłoby ono pełnić określonej roli w przedsiębiorstwie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Powiązane wpisy

Oprogramowanie dla każdego firmy

Redakcja

Łatwa inwentaryzacja dzięki odpowiednim programom i systemom

Redakcja

Program do faktur – zgodność z przepisami

Redakcja