Maszyny i urządzenia

Żywica do zalewania elektroniki i jej cechy

Żywica do zalewania elektroniki jest obok silikonów bardzo popularnym materiałem, wykorzystywanym w procesach zabezpieczania modułów. Aby ochrona przed wilgocią, działaniem temperatury, czy chemikaliów była jak najlepsza, warto poznać cechy różnicujące gatunki żywic.

Twardość żywicy

Ważną cechą zalewy żywicznej jest stopień jej twardości. Nie zawsze wyższy będzie równał się lepszy. Bardzo twarda żywica stanowi dobrą ochronę płytek przed czynnikami mechanicznymi, chemią, czy wibracjami.

Jeśli zaś istotna będzie wrażliwość na elastyczność nawet w niskiej temperaturze, albo konieczność późniejszych napraw, warto zdecydować się na użycie bardziej plastycznego surowca zalewającego moduły.

Palność i lepkość, jako ważne parametry żywic

Inne ważne parametry żywic to ich palność i lepkość. Żywice niepalne są wzbogacone o wypełniacze, minimalizujące wydzielanie toksycznych gazów podczas palenia. Stosowanie wypełniaczy zmienia jednak cechy fizyczne zalewy, czyniąc ją bardziej lepką i gęstą.

Lepkość zaś to parametr fizyczny decydujący o tym, jak żywica rozpłynie się wokół zalewanych elementów. Zbyt wysoka lepkość może przyczynić się do niedokładnego zalania modułów i tworzenia się dziur bez żywicy, wpływających na krótszy czas życia produkowanego urządzenia.

Kiedy natomiast żywica będzie miała niską lepkość, dokładnie wypełni wszystkie otwory i szczeliny komponentów, wpływając tym samym na jakość i dłuższą żywotność urządzenia.

Mieszanie i czas utwardzania żywic

Mówiąc o mieszaniu żywicy, chodzi o dokładność połączenia składników, dokładne odmierzenie ilości każdego ze składników i ich staranne wymieszanie w odpowiedniej temperaturze. Warto pamiętać także, iż łącząc składniki należy je delikatnie wymieszać, zachowując szczególną ostrożność, aby nie utworzyły się pęcherzyki powietrza. Pęcherzyki po zaschnięciu mogą wpływać na jakość żywicy, a niekiedy nawet zaburzyć działanie zalewanych podzespołów.

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy, czy żywica do zalewania elektroniki będzie po zastygnięciu pełnić swoje funkcje jest czas jej utwardzania. W przypadku żywic dwuskładnikowych czas zastygania wynosi około 24 godzin. Aby przyspieszyć schnięcie, można zalewany element ogrzać w piecu, ale uwaga dopiero wówczas gdy żywica już się zeszkli.

Żywica do zalewania elektroniki dostępny jest w ofercieElektronika.mcc.pl.

Powiązane wpisy

Płaska czy cylindryczna łaciarka szewska?

Redakcja

Elementy elektroniczne – co o nich wiemy?

Redakcja

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Redakcja