Oprogramowanie

Najważniejsze rodzaje sterowników PLC

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną automatykę przemysłową bez sterowników PLC. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że dzielą się ona na kilka różnych rodzajów. Co ciekawe, każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości użytkowe. Co zatem warto wiedzieć na temat ich podziału i specyfikacji?

Kompaktowy sterownik PLC – podstawowe właściwości

Urządzenie tego typu posiada stałą liczbę modułów wejściowych i wyjściowych, a także gniazd zewnętrznych pełniących rolę wejścia i wyjścia. Oznacza to, że użytkownik (programista) nie ma możliwości rozbudowy tego komponentu o dodatkowe moduły, co może być dla jego użytkownika dosyć uciążliwe.

Problemem jest również to, że takie rozwiązanie jest niejako “wymuszeniem” sposobu działania modułu przez jego producenta. Nie ulega wątpliwości, że takie postawienie sprawy nie wszystkim odpowiada. Owszem, istniałaby możliwość dokonania zmian w obrębie takiej instalacji, ale tylko poprzez wykorzystanie potencjału kolejnych modułów.

Modułowy sterownik PLC

Klasyczny sterownik PLC w wariancie modułowym może być rozbudowywany przez kolejne moduły. Oznacza to, że użytkownik może sam zwiększyć liczbę wejść i wyjść, a także kart zewnętrznych. Taki wariant przedkłada się też na wyższą niezależność całego układu. Jednym słowem – programowanie sterowników PLC w wariancie modułowym daje dużo większe możliwości.

Owa niezależność przedkłada się również na to, że komponenty te są dużo łatwiejsze w użyciu. Co ciekawe, modułowe sterowniki PLC dzielą się na kilka odmian, to jest na sterowniki przekaźnikowe, tranzystorowe, a także triakowe. Nazwy tych sterowników wzięły się stąd, że na ich wyjściach – w zależności od wariantu – znajduje się przekaźnik, tranzystor lub triak.

Podział ze względu na rozmiar

Sposób programowania sterowników PLC zależy również od ich rozmiaru. Komponenty te dzieli się najczęściej na trzy podstawowe grupy: Mini, Micro, a także NANO PLC. W tym zestawieniu największe sterowniki to te, które zostały zaprojektowane w technologii Mini, a najmniejsze – to komponenty NANO PLC.

Podsumowując, to w jaki sposób odbywa się programowanie sterowników PLC zależy w głównej mierze od tego, z jakim rodzajem sterownika ma do czynienia programista. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe właściwości i każdy – pod niektórymi względami – jest niezastąpiony.

Programowanie sterowników plc dostępne jest w ofercietrinitec.pl.

Powiązane wpisy

SolidWorks, czyli nowoczesne projektowanie na najwyższym poziomie

Redakcja

Jak efektywnie zarządzać zadaniami w biznesie?

Redakcja

Czym jest Solidworks?

Redakcja