Maszyny i urządzenia Usługi

Czym jest klej termoprzewodzący do radiatorów? Właściwości i zastosowanie

Przewodzenie ciepła ma szczególne znaczenie w układach elektronicznych, by zapobiegać ich usterkom. Aby odpowiednio odprowadzać ciepło, stosuje się różne typy materiałów, do których zaliczane są również kleje termoprzewodzące używane głównie do radiatorów. Jakie mają właściwości i zastosowanie?

Czym jest klej termoprzewodzący?

Klej termoprzewodzący jest rodzajem kleju, który wyróżnia się bardzo dobrą przewodnością ciepła, czyli może je odprowadzać. Jednocześnie potrafi on mocować elementy na trwałe do różnych powierzchni.

Najczęściej spotykany jest klej termoprzewodzący do radiatorów jednoskładnikowy, który jest od razu gotowy do użycia. Dostępne są także kleje dwuskładnikowe, które wymagają wymieszania zawartości dwóch tubek przed zastosowaniem.

Właściwości klejów termoprzewodzących

Główną właściwością klejów tego typu jest przewodność termiczna. Klej potrafi przewodzić ciepło z miejsc, na które jest on aplikowany. To powoduje, że zmniejsza on ryzyko nadmiernego nagrzewania się elementów, a tym samym zabezpiecza je przed uszkodzeniem na skutek zbyt wysokiej temperatury.

Jednocześnie kleje termoprzewodzące do radiatorów pozwalają na klejenie do siebie elementów. Wyróżniają się skutecznym łączeniem, dlatego mogą one służyć na długi czas.

Ważną cechą tych klejów jest też ich odporność na wysokie temperatury – nawet do 200 stopni Celsjusza. Mogą one zatem pracować nawet w ekstremalnych warunkach, stale zapewniając skuteczne łączenie elementów.

Kleje termoprzewodzące – zastosowanie

Najczęściej wykorzystuje się klej termoprzewodzący do radiatorów, czyli do elementów używanych do odprowadzania ciepła. Radiatory są używane w różnych urządzeniach, między innymi w komputerach i innym sprzęcie elektronicznym.

Klej może być używany do klejenia radiatorów do:

– chipsetów,
– kości pamięci,
– mostków,
– tranzystorów.

Należy pamiętać o tym, że kleje termoprzewodzące do radiatorów nie mogą być używane do procesorów komputerowych CPU oraz do procesorów graficznych GPU!

Gdzie można kupić kleje termoprzewodzące?

Obecnie kleje termoprzewodzące są dostępne w wielu sklepach, głównie w sklepach z częściami elektronicznymi, komputerowymi.

Koszt zakupu kleju wynosi najczęściej około 6-10 złotych w przypadku preparatów jednoskładnikowych, natomiast około 30-40 złotych za preparaty dwuskładnikowe.

Klej termoprzewodzący do radiatorów dostępny jest w ofercieElektronika.mcc.pl.

Powiązane wpisy

Prowadzisz działalność, a nie masz prawnika? To duży błąd

Redakcja

Jaki materiał na podłogę w ciężkich warunkach?

Redakcja

Technologia RFID

Redakcja