Maszyny i urządzenia

Jak wygląda programowanie robotów przemysłowych?

Programowanie robotów przemysłowych odgrywa bardzo ważną rolę w wielu branżach, ale pomimo tego sporo osób nie ma zielonego pojęcia, jak ono wygląda. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość firm odpowiedzialnych za projektowanie oraz wykonywanie nowoczesnych linii produkcyjnych wykonuje swoje zadania modułowo. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że poszczególne fragmenty projektu wykonywane są w firmowych halach. Dopiero przy ich przetestowaniu odbywa się demontaż, transport do klienta i składanie od nowa.

Coraz więcej firm korzysta jednak z programowania robotów przemysłowych online, dzięki któremu można znacząco zredukować powyżej opisany etap. Dzięki nowoczesnym technologiom całe biuro projektowe i poszczególni programiści są na miejscu. Wszystkie niezbędne poprawki można wprowadzać online.

Montaż linii produkcyjnych

Linie produkcyjne zbudowane w firmowej hali produkcyjnej nie zawsze muszą pokrywać się z wymiarami hali produkcyjnej klienta. Niestety nawet najlepsze metody montażowe nie są w stanie odbudować wszystkiego z idealną dokładnością.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą zaawansowane metody skanowania i pomiarów, które umożliwiają między innymi tzw. pomiar wtórny. Po zbudowaniu nowej linii zostaje ona dokładnie zmierzona, a wyniki zostają porównane z rozmieszczeniem poszczególnych komponentów w symulacji. Tak przygotowana symulacje jest oczywiście dopasowana do realiów gotowej linii.

Napisane przez programistów programy robotów przemysłowych są skorygowane i przetransferowane bez potrzeby ich manualnego sprawdzania. Dzięki temu rozwiązaniu niezbędne jest już programowanie robotów przemysłowych online.

Gdzie sprawdzi się ręczne programowanie robotów?

Manualne programowanie robotów przemysłowych jest zalecane przede wszystkim w tych branżach, gdzie wymagana jest bardzo duża precyzja robotów. Dobrym przykładem jest na przykład montaż elementów elektronicznych. Warto wspomnieć o tym, że mowa tutaj jedynie o programowaniu trajektorii.

Manualne programowanie zalecane jest także w przypadku linii produkcyjnych z dość dużą ilością robotów. Tylko dzięki ręcznemu programowaniu robotów można liczyć na osiągnięcie najlepszego cyklu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Powiązane wpisy

Bezpieczniki automatyczne na straży bezpieczeństwa domowej instalacji elektrycznej

Redakcja

Wybór fotowoltaiki

Redakcja

Od baterii po panele słoneczne: Jakie materiały używamy w ogniwach i jaki mają wpływ na środowisko?

Redakcja