Komputery

Znaczenie automatyzacji procesów

Automatyzacja procesów jest w stanie przynosić w firmach wiele korzyści. Podstawowe korzyści dotyczą kwestii finansowych, gdzie można liczyć na zwiększenie ekonomiczności procesów realizowanych w firmach między innymi produkcyjnych.

Co ma znaczenie przy wybieraniu robotów?

Gdy wybiera się roboty kartezjańskie niezbędne jest branie pod uwagę konkretne potrzeby występujące w firmie. Trzeba brać pod uwagę, że korzyści uzyskane w innych firmach nie zawsze mogą być przeniesione do firmy, która będzie wdrażała konkretne rozwiązania z rynku robotyki oraz maszyn. Z tego powodu konieczne jest zrealizowanie indywidualnych analiz oraz wybranie robotów kartezjańskich, które posiadają dopasowane indywidualne parametry.

Decydując się na roboty kartezjańskie warto brać pod uwagę między innymi:

– wymiary robotów,
– obciążenia,
– prędkość wykonywania zadań.

Oprogramowanie do robotów

Gdy wybiera się konkretne roboty kartezjańskie trzeba również brać pod uwagę sposób obsługiwania. Wpływ na to będą miały aplikacje czy oprogramowanie, które stosowane jest do realizowania obsługi. Znaczenie ma to w jaki sposób firmy oferujące roboty będą w stanie zapewnić dopasować oprogramowanie do potrzeb firmy. Do wielu robotów kartezjańskich dostarczone mogą być aplikacje oraz oprogramowanie, które jest bardziej uniwersalne. Takie oprogramowanie może być wykorzystywane w różnych maszynach, co oczywiście znacznie ułatwia realizowanie spójnych działań. Oczywiście oprogramowanie może być realizowane również w formie dedykowanej. Wówczas będzie w znacznie większym stopniu spełniać konkretne potrzeby firmy.

Wydajność robotów

Wiele cech robotów ma szczególnie duże znaczenie przy użytkowaniu robotów. Ważne jest, aby roboty kartezjańskie były w stanie zapewnić odpowiednią prędkość działania. W tym względzie będzie się to bezpośrednio przekładało na efektywność realizowanej pracy przez robota kartezjańskiego. Jednocześnie właściwe dopasowane parametry w robotach są w stanie zapewnić poprawę wydajności pracy. W wielu firmach automatyzacja procesów nie jest związane z poszukiwaniem niższych kosztów realizowania produkcji, ale w związku z szukaniem zwiększenia wydajności. Jeśli wydajność nie jest możliwa do uzyskania poprzez poprawę procesów, czy poprawę jakości pracy realizowanej przez pracowników wówczas postawienie na automatyzację, która jest w stanie to zapewnić będzie korzystnym rozwiązaniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Powiązane wpisy

Czym jest mapowanie procesów?

Redakcja

Niezawodna wentylacja w komputerach przemysłowych

Redakcja

Jak nauczyć się programować roboty przemysłowe?

Redakcja