Komputery

Czym jest e-papier?

Pod pojęciem e-papier rozumie się papier elektroniczny. Nazwa może być trochę myląca, bo rozwiązanie bardziej przypomina treść umieszczoną na zwykłym wyświetlaczu. Urządzenia służące do korzystania z elektronicznego papieru gwarantują wysoką jakość i parametry wyświetlania bardzo podobne do tego, co oferuje przeciętna książka.

Elektroniczna imitacja papieru

Papier elektroniczny oferuje dużo wyższą wydajność, pozwalając na dostęp do tysięcy tekstów, artykułów naukowych, pozycji branżowych w postaci jednego urządzenia o niskiej masie i cienkim wyświetlaczu. Technologię wprowadzającą e papier do użytku można porównywać, ale tylko z grubsza, do wysokiej jakości wyświetlaczy dostępnych chociażby w nowoczesnych smartfonach.

Różnice między jednym i drugim rozwiązaniem są jednak bardzo duże. Sprawiają one, że można mówić o zupełnie innym projekcie. Technologia e papier jest dość ściśle skoncentrowana na opcjach odczytu (obecnie jest to możliwość nadrzędna) i zapisu. To, co widzi użytkownik, ma wyglądać jak najbardziej zwyczajnie, po prostu jak papier.

Odczyt i zapis

Wygodny odczyt treści dostępnych w tej formie gwarantuje specjalny typ wyświetlacza. Im nowocześniejsze urządzenie, tym mniej problemów z czytaniem tekstu, bo powierzchnia e papieru nie odbija światła, nie razi w oczy, nie zmienia wyglądu zależnie od jasności otoczenia. Widać, że jest to krok w przód, jeśli chodzi o łatwość i wygodę czytania.

Możliwości e papieru nie kończą się jednak na czytaniu. Technologia umożliwia edycję treści w całkiem wygodny sposób, aczkolwiek wymaga użycia narzędzia przypominającego rysik. Wspomniana możliwość ułatwia tworzenie własnych notatek, szkiców itd.

Łatwość zastosowania

Coraz częściej obserwuje się stosowanie e papieru do tworzenia dokumentacji technicznych, notatek ze spotkań firmowych, udostępniania ważnych treści uczestnikom konferencji itd. Rozwiązanie okazuje się dużo bardziej oszczędne i ekologiczne.

Dzięki możliwości edycji, elektroniczny papier oznacza coś więcej niż tylko zwykły czytnik służący do zapoznawania się z tekstem. Warto dodać, że technologia wciąż jest w fazie rozwoju i wciąż trwają prace mające na celu poprawienie jakości wyświetlania, łatwości pisania, lepszą wydajnością kolorowego tekstu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Powiązane wpisy

Czym są i do czego służą preparaty oraz materiały termoprzewodzące?

Redakcja

Zalety stosowania wyświetlaczy LCD

Redakcja

Jakie zastosowanie ma ekran dotykowy?

Redakcja