Maszyny i urządzenia

Jak wybrać lampę awaryjną?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że lampa awaryjna jest zdecydowanie bardziej istotnym rodzajem oświetlenia, niż mogłoby się wydawać. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przy jej wyborze? O czym należy pamiętać?

Dlaczego należy wyposażyć się w oświetlenie awaryjne?

Rekomendowane jest przy projektowaniu budynku pamiętać o oprawach awaryjnych. Doskonale zdadzą one egzamin podczas ewakuacji. Świetnym rozwiązaniem będzie ustawienie lampy w pobliżu wyjścia czy na klatce schodowej.

Jej zadaniem jest bowiem stworzenie właściwych warunków widzenia, a także możliwość swobodnego poruszania się użytkowników po zaniku napięcia. Bardzo istotnym zadaniem omawianego przedmiotu jest również przeciwdziałanie ewentualnej panice w trakcie ewakuacji.

Do czego jeszcze służy Lampa awaryjna?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wymogi, które są stawiane wspomnianym lampom, są znacznie wyższe w porównaniu do standardowych lamp. W zdecydowanej większości przypadków muszą one posiadać nie tylko właściwe certyfikaty, ale również przegląd techniczny.

Ponadto oprawy awaryjne muszą regularnie przechodzić różnego rodzaju naprawy i konserwacje. Należy mieć świadomość, że lampy awaryjne znajdują zastosowanie w hotelach, restauracjach, kinach, garażach podziemnych, salach konferencyjnych czy teatrach.

Jakie można wyróżnić rodzaje oświetlenia awaryjnego?

Można wyróżnić kilka rodzajów oświetlenia ze względu na miejsce, w którym będzie ono zastosowane. Doskonałym przykładem może być oświetlenie drogi ewakuacyjnej. Jej zadaniem jest bowiem zagwarantowanie bezpieczeństwa w opuszczeniu budynku, gdyby doszło do odcięcia zasilania.

Z kolei oświetlenie strefy otwartej jest w najprostszym możliwym ujęciu oświetleniem, które ma zapobiec panice. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wymóg projektowy dla instalacji tego typu jest bardzo istotną kwestią. Rekomendowane jest zadbanie o tego rodzaju oświetlenie przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Może ono bowiem być przydatne w najmniej oczekiwanym momencie

Powiązane wpisy

O carportach i wiatach

Redakcja

Lampy awaryjne – co to?

Redakcja

Akumulatory Ni-Cd: Wielofunkcyjne rozwiązanie z własnymi zaletami i wadami

Redakcja