Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że lampa awaryjna jest zdecydowanie bardziej istotnym rodzajem oświetlenia, niż mogłoby się wydawać. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przy jej wyborze? O czym należy pamiętać?
Dlaczego należy wyposażyć się w oświetlenie awaryjne?
Rekomendowane jest przy projektowaniu budynku pamiętać o oprawach awaryjnych. Doskonale zdadzą one egzamin podczas ewakuacji. Świetnym rozwiązaniem będzie ustawienie lampy w pobliżu wyjścia czy na klatce schodowej.
Jej zadaniem jest bowiem stworzenie właściwych warunków widzenia, a także możliwość swobodnego poruszania się użytkowników po zaniku napięcia. Bardzo istotnym zadaniem omawianego przedmiotu jest również przeciwdziałanie ewentualnej panice w trakcie ewakuacji.
Do czego jeszcze służy Lampa awaryjna?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wymogi, które są stawiane wspomnianym lampom, są znacznie wyższe w porównaniu do standardowych lamp. W zdecydowanej większości przypadków muszą one posiadać nie tylko właściwe certyfikaty, ale również przegląd techniczny.
Ponadto oprawy awaryjne muszą regularnie przechodzić różnego rodzaju naprawy i konserwacje. Należy mieć świadomość, że lampy awaryjne znajdują zastosowanie w hotelach, restauracjach, kinach, garażach podziemnych, salach konferencyjnych czy teatrach.
Jakie można wyróżnić rodzaje oświetlenia awaryjnego?
Można wyróżnić kilka rodzajów oświetlenia ze względu na miejsce, w którym będzie ono zastosowane. Doskonałym przykładem może być oświetlenie drogi ewakuacyjnej. Jej zadaniem jest bowiem zagwarantowanie bezpieczeństwa w opuszczeniu budynku, gdyby doszło do odcięcia zasilania.
Z kolei oświetlenie strefy otwartej jest w najprostszym możliwym ujęciu oświetleniem, które ma zapobiec panice. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wymóg projektowy dla instalacji tego typu jest bardzo istotną kwestią. Rekomendowane jest zadbanie o tego rodzaju oświetlenie przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Może ono bowiem być przydatne w najmniej oczekiwanym momencie