Maszyny i urządzenia

O carportach i wiatach

Można przypuszczać, że wiele osób miało okazję usłyszeć, iż warto zdecydować się na carporty wiaty fotowoltaiczne. Czy jednak wszyscy zdają sobie sprawę z tego, o co chodzi? Ewentualne wątpliwości nie mogą dziwić.

Co wiemy?

Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od tego, z czym kojarzy się fotowoltaika. Krótko mówiąc, możemy rozmawiać o panelach fotowoltaicznych zamontowanych na dachu bądź specjalnych konstrukcjach naziemnych. Mowa o tym, ponieważ wiaty fotowoltaiczne stanowią alternatywę i to naprawdę ciekawą.

Uniwersalne podejście

Na pewno należy mieć świadomość tego, że mowa o opcji uniwersalnej. Carporty i wiaty to rozwiązania łączące cechy paneli umieszczonych na dachu i na gruncie. Carporty i wiaty poleca się, gdy dach jest niedostępny lub nie nadaje się do wykorzystania, a na posesji jest niewiele miejsca.

Warto też pamiętać o tym, że wiata i carport to nie jest to samo. Niemniej jednak możemy rozmawiać o konstrukcjach, które są do siebie podobne. Tyczy się to formuły, jak i funkcji. Różnice mamy przy gabarytach. O szczegółach można dyskutować dłuższy czas – wystarczy spojrzeć choćby na produkcję prądu. Jedna i druga opcja wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne. W obu przypadkach możemy też mówić choćby o pełnieniu funkcji ochronnych. Chodzi o osłanianie zaparkowanych pojazdów przed opadami atmosferycznymi. Warto też wiedzieć, że można zdecydować się na zbudowanie szczelnej konstrukcji. Czegoś, co pozwoli ochronić się przed opadami, wiatrem i wszelkimi zanieczyszczeniami. Musimy pamiętać o tym, że zagrożeń jest naprawdę sporo.

Czego oczekuję?

Dobrze też zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. Wydaje się, że ludzie powinni wiedzieć, czego chcą, ale czy przypadkiem nie są to wyłącznie pozory? Na pewno jest to kolejny temat, przy którym niekoniecznie wszystko jest jasne.

Wypada też odnotować, że carporty i wiaty fotowoltaiczne dostępne są w wersji aluminiowej i stalowej. Przy obu rozwiązaniach mamy pewność stabilności i trwałości. Dobrze także zdawać sobie sprawę z odporności na obciążenia czy działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wszyscy chyba zgodzą się, z tym że pogoda niekiedy jest dosyć kapryśna.

Powiązane wpisy

Elektroniczny papier – jak działa i jakie zalety oferuje?

Redakcja

Na co zwrócić uwagę wybierając radiatory przemysłowe?

Redakcja

System RCP online – podstawowe cechy zainstalowanych czujników

Redakcja