Maszyny i urządzenia

Jak działa żywica do zalewania elektroniki?

Podzespoły elektroniczne są szczególnie wrażliwe. Mogą ulec zniszczeniu między innymi wskutek czynników mechanicznych. Uszkodzenie jednego małego podzespołu może uniemożliwić poprawne działanie całego urządzenia. Producenci urządzeń stosują więc żywicę poliuretanową.

Jakie są cechy szczególne żywicy poliuretanowej?

Żywica poliuretanowa jest substancją, która służy między innymi do zalewania podzespołów elektronicznych. Stan żywicy pozwala na dokładne zalanie chronionego elementu elektronicznego. Po zalaniu następuje reakcja stwardnienia.

Preparat po stwardnieniu skutecznie ochrania podzespoły przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. Zaliczyć do nich można między innymi wilgoć oraz wysoką temperaturę. Poliuretanowa odmiana żywicy znakomicie odprowadza ciepło bez efektu nadmiernego nagrzewania się.

Jak działa żywica?

Podczas posługiwania się żywicą poliuretanową trzeba zwrócić uwagę na jej gęstość oraz lepkość. Utwardzenie zbyt gęstego i lepkiego preparatu może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. Żywica nie pokryje w całości chronionego podzespołu i przez to może przyczynić się do jego uszkodzenia.

Chronione podzespoły elektroniczne mogą zostać również uszkodzone poprzez zastosowanie zbyt twardej żywicy poliuretanowej. Twardy preparat może zbytnio uciskać elektronikę i zwiększyć wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Właściwości żywicy powinny zostać dopasowane do charakterystyki konkretnego układu.

Czym charakteryzuje się żywica w modułach LED?

Właściwości żywicy poliuretanowej zostały docenione przez producentów modułów LED. Żywica zastosowana w modułach skutecznie chroni cały układ przed uszkodzeniem. Jednocześnie nie powoduje przy tym żadnych problemów z przewodzeniem i odprowadzaniem ciepła.

Cechą charakterystyczną żywicy poliuretanowej w modułach LED jest jej przeźroczystość. Otrzymanie przeźroczystej żywicy jest łatwe. Dzięki temu można zabezpieczać elektronikę przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej orientacji w aktualnym stanie chronionych podzespołów.

Jakie są alternatywy dla żywicy poliuretanowej?

Popularną alternatywą jest żywica epoksydowa. Zapewnia ona podstawową ochronę przy utrzymaniu niskich kosztów.

Wadą tego środka jest jednak słaba przepuszczalność ciepła. Nie może być więc stosowana w niektórych urządzeniach. Istnieje ryzyko, że może nagrzać się i uszkodzić elektronikę.

Powiązane wpisy

Technologia RFID

Redakcja

Jak pracuje się z Solidworks online?

Redakcja

Używaj alkomatu z atestem – chroni Cię przed poważnymi konsekwencjami!

Redakcja