Internet

Bezpieczne podróżowanie po sieci

W dobie wszechobecnej cyfryzacji nasze życie coraz częściej toczy się w wirtualnej rzeczywistości. Od zdjęć śniadaniowych po profesjonalne osiągnięcia – dzielimy się niemal każdym aspektem codzienności. Ale czy na pewno wszystko, co wrzucamy do sieci, powinno być dostępne dla oczu nie tylko znajomych, ale i całego świata? Odsłonić kartę czy zagrać w tajemnicę? to przewodnik dla każdego użytkownika Internetu, który pomoże Ci rozróżnić, jakie informacje wirtualnie publikować, a co zachować wyłącznie dla siebie.

Jak zachować prywatność na Facebooku, Instagramie i Twitterze?

W dobie internetu coraz trudniej o zachowanie prywatności. Nasze dane i informacje stają się coraz bardziej dostępne i podatne na kradzież. Dlatego warto dokładnie dostosować ustawienia prywatności na popularnych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Twitter.

Na każdej z tych platform mamy możliwość ustawienia poziomu prywatności naszego profilu, dzięki czemu możemy zdecydować, kto może zobaczyć nasze zdjęcia, posty czy informacje o nas. Warto pamiętać, że nie wszystko musi być publiczne i udostępnione każdemu – czasem warto zachować pewne informacje tylko dla bliskich nam osób.

Gdy już ustawimy odpowiedni poziom prywatności, warto również uważać na to, co publikujemy w sieci. Przemyślmy dwa razy, zanim wrzucimy zdjęcie z wakacji, oznaczając lokalizację – może sprawić to, że nieznajomi będą wiedzieli, że nasze mieszkanie jest puste i łatwe do okradzenia. Pamiętajmy, że nasze działania w sieci pozostawiają ślad, który może zostać wykorzystany przeciwko nam.

Jakie dane osobowe warto zachować dla siebie?

W dobie internetu większość z nas ma swoje profile na różnych portalach społecznościowych i chętnie dzielimy się swoim życiem z innymi. Nie każde informacje i dane osobowe jednak powinny być udostępnione publicznie. Jakie z nich warto zachować dla siebie, a jakie możemy bezpiecznie udostępnić?

Dane osobowe zwykłe, czyli np. imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i numer dowodu osobistego, to informacje, które powinny być traktowane jako poufne. Udostępniając je publicznie, stajemy się narażeni na kradzież tożsamości oraz inne formy przestępstw internetowych.

Warto również uważać na to, co publikujemy na temat swojego życia prywatnego, takie jak zdjęcia rodzinne czy informacje o naszych zainteresowaniach. Nieznane nam osoby mogą wykorzystać te informacje do celów szkodliwych, dlatego warto ograniczyć ilość takich publikacji. Wobec tego, warto pamiętać, żeby zawsze dokładnie przemyśleć, jakie informacje i dane udostępniają nam Internauci.

Powiązane wpisy

Łatwe zarządzanie firmą

Redakcja

Content marketing firma – jak wybrać dobrą agencję?

Redakcja

Wpis 2

Redakcja