Maszyny i urządzenia

Uprawnienia energetyczne G2

Branża energetyczna jest jedną z wielu gałęzi gospodarki, która potrzebuje fachowców. Aby jednak rozpocząć w niej karierę należy uzyskać odpowiednie certyfikaty uprawniające do pracy. Organizacją, która nadaje tego typu uprawnienia jest Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich. Nadaje ona certyfikat w jednej z trzech kategorii: G1 (elektryczne), G2 (cieplne) oraz G3 (gazowe). W poniższym tekście zajmiemy się bardziej szczegółowo uprawnieniami G2 dotyczącymi sektora cieplnego.

Jak zdobyć uprawnienia energetyczne G2?

Najprostszą i jedyną metodą na zdobycie uprawnień cieplnych jest przejście przez kurs oraz pozytywne zdanie egzaminu na uprawnienia G2. Tego rodzaju kurs jest organizowany przez firmy edukacyjne z uprawnieniami państwowymi. Zajęcia trwają jeden dzień i są bardzo intensywne. W ciągu całego dnia przekazywana jest wiedza, która ma posłużyć w pozytywnym zdaniu egzaminu.

Kto może zdobyć uprawnienia cieplne?

Aby podejść do kursu trzeba niewiele. Należy być osobą pełnoletnią (ukończone 18 lat) oraz legitymować się wykształceniem przynajmniej podstawowym. Niewątpliwym atutem kursanta i przyszłego potencjalnego pracownika branży energetycznej będzie podstawowa wiedza branżowa. Nie jest to jednak warunek konieczny, tylko atut, który pozwoli lepiej przyswoić wiedzę przekazywaną na kursie i łatwiej zdać egzamin.

Poza tym do kursu na uprawnienia g2 powinna podchodzić osoba, która poszukuje pracy przy eksploatacji i dozorze urządzeń wytwarzających, przekazujących oraz przesyłających energię cieplną. Chodzi tu o pracę jako palacz kotłów, instalator urządzeń cieplnych czy monter.

Kursy przeprowadzane są zwykle stacjonarnie, ale istnieje też opcja nauki online dla osób, które z różnych względów nie mogą uczestniczyć w tradycyjnym kursie. Egzamin i tak każdy musi zdać taki sam.

Tematyka zajęć na uprawnienia energetyczne g2

Podczas przeprowadzanych zajęć przekazywane jest mnóstwo wiedzy. Przede wszystkim są to podstawy prawne obowiązujące w branży, wymogi dotyczące pracowników oraz wymogi techniczne urządzeń i instalacji cieplnych. Są też przekazywane zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz szczegółowe procedury postępowania w przypadku wypadków i awarii. Szkolenie na uprawnienia cieplne to również możliwość spotkania się z osobami pracującymi w branży cieplnej.

Powiązane wpisy

Co warto wiedzieć o wykładzinach antypoślizgowych?

Redakcja

„Lampki na biurko: Jak wybrać idealne oświetlenie do swojego domowego biura?”

Redakcja

System RCP online – podstawowe cechy zainstalowanych czujników

Redakcja