Maszyny i urządzenia

Gniazdka elektryczne do domu – na jakie produkty postawić?

Budowa domu czy remont mieszkania to przedsięwzięcie wymagające odpowiedniej logistyki, Aby wszelkie procesy przebiegły bez zbędnych opóźnień, powinny być dokładnie zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Największym problemem może okazać się pogodzenie pracy różnych fachowców, a przecież to elektryk musi wpierw zamontować nowe gniazdka elektryczne, by malarz mógł pomalować ścianę. Jakie gniazdka wybrać do domu i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Bezpieczeństwo – podstawowy priorytet

Z prądem nie ma żartów. Dzieciom od najmłodszych lat powtarza się, aby nie wkładały do gniazdem elektrycznych swoich małych paluszków ani żadnych innych rzeczy, gdyż może to skutkować porażeniem przez prąd elektryczny. Zastanawiając się nad tym, jakie gniazdo elektryczne wybrać do swojego domu, warto w procesie decyzyjnym kierować się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa. Owszem, kolorystyka, estetyczny wygląd, również są ważne, jednak to bezpieczeństwo użytkowania konkretnego gniazdka elektrycznego powinno stanowić sprawę absolutnie priorytetową.

Dobre gniazdka z uziemieniem – gdzie warto je zamontować?

Gniazdka elektryczne z uziemieniem to produkt wybierany najczęściej. Nie ma w tym nic dziwnego – zdecydowana większość urządzeń elektrycznych powinna być podłączona go gniazdka elektrycznego z uziemieniem. Wśród takich urządzeń można wymienić pralki czy kuchenki elektryczne. Niektóre odkurzaczy oraz komputery również trzeba podpinać do gniazdek z uziemieniem. Jak z tego płynie morał? Otóż gniazdka z uziemieniem warto tak rozmieścić, aby był do nich jak najłatwiejszy dostęp. Lepiej jest zamontować więcej gniazdek z uziemieniem, niż bez – nigdy nie wiadomo kiedy mogą się okazać przydatne.

Kolorystyka gniazdek

Gniazdo elektryczne, prócz tego, że powinno posiadać uziemienie (przynajmniej w określonych przypadkach), to także powinno pasować do otoczenia. Dobre gniazdka, to takie, które są zarazem estetyczne, a także trwałe. Przy jasnych aranżacjach przestrzeni dobrze jest sięgać po gniazdka białe, ewentualnie szare. Gniazdka elektryczne w kolorze brązowym, to dobre rozwiązanie do pomieszczeń utrzymanych w rustykalnej stylistyce, gdzie dominuje drewno jako element wykończeniowy. Różnorodność dobrych gniazdek elektrycznych jest tak duża, że z pewnością zaskoczy niejedną osobę.

Powiązane wpisy

Akumulatorki NiCd i ich przemysłowe właściwości

Redakcja

Roboty społeczne. Z sukcesem naśladujemy naturę

Redakcja

Bezpieczniki automatyczne na straży bezpieczeństwa domowej instalacji elektrycznej

Redakcja