Maszyny i urządzenia

Języki programowania robotów przemysłowych

Można zaobserwować, że programowanie robotów przemysłowych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Godny uwagi jest fakt, że pierwsze roboty przemysłowe były wykorzystywane w fabrykach już 50 lat temu. Jakie języki są obecnie wykorzystywane przy programowaniu tego rodzaju produktów?

Karel

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to język programowania robotów wykorzystywany w sterowniku R-J3 przedsiębiorstwa Fanuc. Godny uwagi jest fakt, że wspomniany język jest wzorowany na języku Pascal. Nie tylko ma jego składnię, ale również bardzo dużą liczbę wspólnych słów kluczowych.

Należy również wspomnieć, że Karel korzysta z zbliżonych strukturalnych typów instrukcji warunkowych, pętli czy danych. Nie można zapomnieć, że w omawianym języku została dodatkowo wprowadzona możliwość współbieżnego programowania.

AS

Należy mieć świadomość, że AS jest podstawowym językiem programowania sterowników robotów przemysłowych firmy Kawasaki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że programowanie robotów przemysłowych w omawianym języku będzie możliwe nie tylko i wyłącznie za pomocą ręcznego programowania, ale również komputera PC, który będzie połączony z sterownikiem robota.

Ponadto praktycznie tak samo, jak w zdecydowanej większości języków programowania dane w AS będą miały postać zmiennych lokalnych, zmiennych globalnych, a także stałych. Warto również zaznaczyć, że standardowe będą także typy danych.

MELFA-BASIC

Nie wszyscy wiedzą, że roboty koncernu Mitsubish są programowane w języku MELFA-BASIC. Koniecznie trzeba także zdawać sobie sprawę, że w sterownikach starszych typów język będzie stosowany w IV wersji, z kolei w nowszych w V. Oczywiście będzie ona różniła się tylko w nieznaczny sposób od poprzedniej.

Godny uwagi jest również fakt, że składnia językowa omawianego języka jest wzorowana na języku BASIC. Warto również mieć świadomość, że obsługiwane są cztery typy danych. Należy do nich zaliczyć: wielkości liczbowe, współrzędne określonego robota wyrażone we współrzędnych zewnętrznych, współrzędne określonego robota wyrażone we współrzędnych złączowych. Warto również wiedzieć, że dla nazw zmiennych poszczególnych typów stosowane są w tym języku różne przedrostki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Powiązane wpisy

jak nauczyć się szyć?

Redakcja

Oferta Schoeller Allibert

Redakcja

Wysokiej jakości gniazdka elektryczne

Redakcja