Usługi

Druk fleksograficzny – zestawienie zalet i wad

Druk fleksograficzny jest relatywnie tani, a ponadto zapewnia szeroki zakres zastosowań. Właśnie dlatego jest chętnie wykorzystywany w branży produkcyjnej, przemysłowej oraz reklamowej. Należy podkreślić, że nie stosuje się tutaj klasycznych tuszów oraz farb drukarskich. Opisywaną metodę można porównać do techniki offsetowej, ponieważ jakość znajduje się na podobnym poziomie.

Kilka najważniejszych informacji

Jak już wspomniano, druk fleksograficzny zapewnia nieprzeciętną estetykę. Trzeba jednak wiedzieć, że stosuje się tutaj specjalne formy elastyczne wykonane z polimerów. Właśnie dlatego mogą być one wykorzystywane podczas zadruku wielu rozmaitych materiałów m.in. tektury, folii, tkanin, tworzyw sztucznych. Wszystko zależy od specyfikacji projektu!

Nie bez znaczenia jest doskonałe odwzorowanie kolorów. Ponadto, stosowane farby szybko zasychają, co niweluje ryzyko ich przypadkowego rozmazania. Warto wspomnieć również o trwałości oraz odporności na ścieranie. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, a więc trzeba zapoznać się zarówno z jego plusami, jak i minusami.

Zalety druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny można uznać za uniwersalny, ponieważ sprawdza się zarówno w przypadku powierzchni twardych, jak i elastycznych. W relatywnie krótkim czasie można zadrukować nawet dużą ilość powierzchni, jednak mały nakład także jest opłacalny. Kolejnym atutem jest intensywność kolorów, które nie blakną wraz z upływem czasu. Walory estetyczne są szczególnie istotne w przypadku opakowań, czy też gadżetów reklamowych.

Za zaletę druku fleksograficznego można uznać również wysoką dokładność. Nie trzeba obawiać się niedociągnięć i innych mankamentów. Korzystna cena zachęca do wybrania omawianej metody.

Wady druku fleksograficznego

Faktem jest, że druk fleksograficzny jest najbardziej opłacalny w przypadku wysokich nakładów. Jedna forma może być wykorzystywana wielokrotnie. Podczas zmiany motywu konieczne jest ponowne przystosowanie urządzenia.

Sprężystość i giętkość formy polimerowej można uznać zarówno za zaletę, jak i wadę. Wspomniany parametr zwiększa zakres zastosowań, jednak może ulec odkształceniu podczas pracy. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie kolejnej formy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

Powiązane wpisy

Wiele transportów w jednym czasie. Codzienność firmy transportowej

Redakcja

Od jakiego wieku warto posłać dziecko na warszaty?

Redakcja

Wyjątkowa podróż – najlepszy wybór na każdą okazję

Redakcja