Oprogramowanie

Implementacja technologii RFID w praktyce

Istnieje mnóstwo pozytywów płynących z wdrożenia i korzystania z systemów RFID w wielu różnych gałęziach gospodarki, m.in. w handlu i transporcie. Technologia ma licznych zwolenników, którzy z powodzeniem korzystają z jej możliwości. Przydaje się również w instytucjach, przy organizacji zlotów i wydarzeń publicznych.

Najważniejsze elementy systemu

Technologia rfid nie może zostać wdrożona bez wcześniejszego zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Najlepiej będzie nabyć urządzenia po ocenie niezbędnej wydajności generowanego systemu. Pozwoli to uniknąć używania zbyt mocnego sprzętu do niewielkich potrzeb lub zbyt słabego, gdy trzeba działać na szerszym obszarze, do tego bezawaryjnie.

Jednym z niezbędnych elementów każdego systemu jest oczywiście czytnik. Bez czytnika nie można mówić o prawidłowej pracy. Urządzenia te są bardzo popularne, co nie oznacza jednak, że wystarczy wybrać dowolne i zadziała. Czytniki mają określone parametry, np. region działania, liczbę portów antenowych itd.

Ważna jest też komunikacja czytnika z innymi urządzeniami. Niektóre sprzęty tego typu pracują po prostu w sieci, inne podłącza się do komputera w sposób bezpośredni (na przykład kablem). Podłączenie poprzez sieć uznaje się za bardziej efektywne i tańsze, ale nie zawsze jest to możliwe.

Bez anteny ani rusz

Do wdrożenia efektywnie działającego systemu wymagana jest jeszcze antena. Bezprzewodowa technologia RFID działa tak sprawnie między innymi dzięki antenom, które pozwalają na komunikację pomiędzy odległymi punktami. Najlepsze efekty można osiągnąć z anteną dostosowaną do założeń – odpowiednio silną, o właściwym zasięgu.

Anteny pracują w różnych częstotliwościach, a te z kolei przeważnie są przypisane do regionu. Wybór nieodpowiedniej częstotliwości może spowodować zakłócenia lub uniemożliwić pracę. Należy też zwrócić uwagę na typ polaryzacji (liniowy lub kołowy). Ten parametr określa, jak emitowane są fale radiowe, co staje się istotne szczególnie przy korzystaniu z więcej niż jednej anteny.

Powiązane wpisy

Jaki program do zarządzania firmą usługową będzie najlepszym rozwiązaniem?

Redakcja

Oprogramowanie dla każdego firmy

Redakcja

Solidworks online – co przemawia za jego implementacją w firmie produkcyjnej?

Redakcja