Oprogramowanie

Gdzie wykorzystuje się elementy elektroniczne?

Działające w maszynach oraz w urządzeniach układy i obwody elektroniczne działają w oparciu o podstawowe prawa elektroniki, a do ich produkcji niezbędne są komponenty elektroniczne. Wszystkie elementy elektroniczne można zakupić w specjalistycznych sklepach stacjonarnych oraz prowadzących sprzedaż online.

Podstawowe Elementy elektroniczne

W każdym urządzeniu elektronicznym znajdują się komponenty niezbędne do funkcjonowania układów, czyli tak zwane podstawowe elementy elektroniczne. Dodane do tych komponentów podzespoły różnicują układy, zmieniają ich parametry, ale to nie one są najważniejszą składową konstrukcji.

Wśród elementów podstawowych znajdujemy:

1. Komponenty elektroniczne pasywne.

Nazywa się je elementami biernymi. Bez nich nie ma możliwości uruchomienia żadnego układu elektronicznego. Elektroniczne elementy pasywne dzielimy na trzy grupy:

– rezystory,

– kondensatory,
– elementy indukcyjne.

2. Elementy półprzewodnikowe pojedyncze i układy scalone.

3. Elementy stykowe i złącza.

Gdzie wykorzystuje się komponenty elektroniczne?

Zastosowanie elementów elektronicznych jest bardzo szerokie. Trudno wymienić wszystkie dziedziny życia i stosowane w nich urządzenia, które zawierają komponenty elektroniczne. W naszym najbliższym otoczeniu elektroniczne komponenty pracują w urządzeniach komputerowych, sprzętach AGD, w samochodach. Elektroniczne układy sterują domowym ogrzewaniem, zamykaniem i otwieraniem bram, klimatyzacją, filtrowaniem i oczyszczaniem wody oraz powietrza.

Elektronika to serce maszyn i urządzeń przemysłowych, statków, lokomotyw, samolotów, pojazdów kosmicznych. Elektroniczne komponenty zapewniają działanie systemów ostrzegania i alarmowania oraz monitoringu wizyjnego. Bez elektroniki nie działają ciężkie sprzęty i pojazdy górnicze oraz te wykorzystywane w budownictwie i drogownictwie.

Podstawowe elementy elektroniczne wykorzystywane są w przemyśle elektronicznym oraz wszystkich innych obszarach produkcji, które zajmują się wytwarzaniem przedmiotów zawierających układy elektroniczne. Duże zapotrzebowanie na ten rodzaj komponentów występuje także w sektorze usług elektrotechnicznych i elektronicznych. Niezmiennie od wielu lat zainteresowanie zakupem części do konstrukcji układów i urządzeń jest domeną majsterkowiczów – pasjonatów elektroniki.

Powiązane wpisy

Solidworks

Redakcja

Od Skrzynki z Narzędziami do Globalnej Sieci: Jak WMS Wzmacnia Firmy Logistyczne

Redakcja

Altium Designer – system z najwyższej półki

Redakcja