Usługi

Podstawowe elementy elektroniczne – gdzie są wykorzystywane?

Elementy elektroniczne są podstawą tworzenia jakichkolwiek obwodów elektronicznych. To dzięki nim układ taki może prawidłowo funkcjonować. Komponenty elektroniczne można podzielić na dwie grupy: czynne i bierne. Rodzaje elementów elektronicznych różnią się przede wszystkim tym, jakie zadanie spełniają w schemacie elektronicznym.

Elementy elektroniczne – aktywne

Komponenty elektroniczne aktywne, inaczej nazywane także czynnymi to części układu elektrycznego, które umożliwiają przekształcanie energii elektrycznej. To dzięki nim prąd w obwodzie może być wzmocniony. Podstawowe elementy elektroniczne czynne to: półprzewodniki, lampy elektronowe, tranzystory, diody itd. Mówi się, że komponenty te uczestniczą w tworzeniu i przetwarzaniu energii elektrycznej oraz sygnałów.

Elementy elektroniczne – bierne

Bierne części obwodu elektronicznego to: kondensatory, rezystory oraz elementy indukcyjne, w tym cewki, dławiki indukcyjne oraz transformatory. Komponenty elektroniczne pasywne, bo tak również są nazywane, charakteryzują się tym, że nie wytwarzają prądu. Tym samym nie są one źródłem energii. Ważne jest to, że elementy bierne układu elektronicznego mogą magazynować prąd, w przypadku cewki miejscem magazynowania będzie pole magnetyczne, w przypadku kondensatora, będzie to pole elektryczne.

Podstawowe elementy elektroniczne – najważniejsze cechy

Każdy komponent elektroniczny posiada swoje określone parametry. Elementy tego samego rodzaju mogą różnić się wielkością, jednak ich kształt jest dość podobny. Części układu elektronicznego nie mogą zostać podzielone, gdyż stracą swoje właściwości i nie będą działać. Podstawowe Elementy elektroniczne są fundamentem każdej konstrukcji elektronicznej. Dzięki nim urządzenia elektroniczne działają prawidłowo i mogą być ulepszane. Komponenty elektroniczne są, bowiem źródłem innowacji technologicznych.

Mówiąc o układach elektronicznych, zawsze należy pamiętać o tym, że są zbudowane z dwóch rodzajów elementów. Tych, które przetwarzają energię elektryczną oraz tych, które gromadzą prąd. Każdy z tych elementów jest na tyle ważny, że nie może go zabraknąć w obwodzie elektronicznym.

Powiązane wpisy

Wynajem busów w Katowicach – o czym pamiętać?

Redakcja

Jak uczynić szkolenia RODO online ciekawszymi i interaktywnymi?Jak uczynić szkolenia RODO online ciekawszymi i interaktywnymi?

Redakcja

Wiele transportów w jednym czasie. Codzienność firmy transportowej

Redakcja