Maszyny i urządzenia

jak nauczyć się szyć?

Umiejętność szycia nie jest trudna do opanowania, a daje wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest satysfakcja z własnoręcznie wykonanej oryginalnej kreacji, drugiej takiej nie spotkasz na ulicy. Nie bez znaczenia są także korzyści finansowe, koszt zakupu maszyny do szycia zwróci się bardzo szybko.

Jaka maszyna na początek?

Maszyny do szycia różnią się między sobą funkcjami oraz ceną. Na początek w zupełności wystarczy maszyna wielofunkcyjna mechaniczna. Dobrej jakości można kupić już za ok. 300 zł. Powinna mieć możliwość szycia różnymi ściegami o regulowanej długości i szerokości, funkcję automatycznego nawlekania igły, regulowaną stopkę oraz regulację naciągu nici.

Osoby, które lubią szyć i planują wykonywanie nie tylko poprawek, ale także realizowanie własnych pomysłów, powinny wybrać maszynę do szycia z większą ilością funkcji. Przydatna będzie możliwość haftowania, obrabiania dziurek oraz overlock.

Od czego zacząć?

Szycie nie jest trudną umiejętnością, ale wymaga cierpliwości, motywacji i systematyczności. Przede wszystkim należy zacząć od przeczytania instrukcji obsługi i ustawienia maszyny. Pierwsze kroki będą polegały na opanowaniu umiejętności prowadzenia materiału oraz siły nacisku na pedał. Na początku powinien być on mały, igła będzie pracowała wtedy wolniej. W miarę nabywania wprawy można ćwiczyć bardziej skomplikowane ściegi i wzory.

W internecie można znaleźć wiele filmów instruktażowych, które pomogą w opanowaniu podstaw szycia na maszynie oraz doskonaleniu umiejętności. Oczywiście na początku mogą zdarzyć się niepowodzenia, ale „ćwiczenie czyni mistrza”.

Dlaczego warto szyć samemu?

W sklepach można kupić najróżniejsze elementy garderoby w różnych rozmiarach. Trzeba jednak liczyć się z dość sporym wydatkiem, a znalezienie odpowiedniej bluzki lub spódnicy może także zająć dużo czasu. Jednak największym mankamentem jest seryjna produkcja. Nic więc dziwnego, że na ulicy można spotkać osoby w takiej samej sukience czy spódnicy.

Wszystkich tych mankamentów można uniknąć dzięki umiejętności szycia i własnej maszynie. Przy odrobinie kreatywności można stworzyć niepowtarzalne kreacje i nie trzeba być mistrzem krawieckim.

Maszyny do szycia powracają do łask również ze względu na małą ilość punktów krawieckich, które świadczą drobne usługi, np. wszycie zamka do spodni, skrócenie lub zwężenie spódnicy. W domu można zrobić to szybko i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Powiązane wpisy

Elementy elektroniczne

Redakcja

Dla profesjonalisty i dla hobbysty – dlaczego oprogramowanie Solidworks jest tak uniwersalne?

Redakcja

Uprawnienia energetyczne G2

Redakcja